fbpx
1 Haziran 2023
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Kahve Makinesi Çeşitleri Nelerdir?
Kahve Makinesi Çeşitleri

Kahve Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Eskilerin bir tabiri vardır, “kahve kokusu yemenden gelir” diye… Kahveyi sevmeyenimiz herhalde yoktur diye tahmin ediyorum. Kahve Makinesi Çeşitleri bize, nescafe olsun, Türk kahvesi başta olmak üzere, espresso, cuppucino, latte gibi bir çok kahve türünü tatmamız için yardımcı olan yegane aletlerdir.

Peki Kahve Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Kahve aslında coffea denilen bir ağaç türünün meyvesi olan çekirdeklerinin olgunlaşınca toplanıp öğütülerek sonra da istenilen miktarda kavrularak su veya süt ile isteğe bağlı damak tadına uygun kullanımı ile karşımıza çıkmaktadır. Kahve ilk olarak Arabistan’ın Habeşistan bölgesinde yetişen ağaçlardan toplanarak öğütülmüş ve içilmeye başlanmış. Araplar bunun adını, keyif ile zevk veren sarhoşluk anlamına gelen ‘qahwah‘ koymuşlar. Araplar bugünkü kahveyi o zaman henüz tanımıyorlarmış tabiki. Günümüzdeki adını 14.yy da alan bu müthiş bitki, Türkçe  ‘kahve‘ , Avrupa da ise cofe, coffe, koffie, koffee olarak isimlendirilmiş. Günümüzde her köşe başnda cafe yada kafe gibi birçok farklı kullanım tarzınıda görmeniz mümkün elbette.

Herkesin damak tadı farklı olduğu için kimilerine sert gelen sade kahveler, süt ile yumuşatılarak nispeten daha yumuşak bir içime kavuşturulmuş. Hatta hatta belirli koruyucular katkı maddeleri de atılarak bunu nescafe ismiyle bilinen granül kahve şekline bile çevirmiş insanoğlu. Bizim kültürümüzde ise sadece suyla, kısık ateşte ve hatta kor ateş üzerinde yavaş yavaş pişerek kokusu adeta bütün semti saran, buram buram kokan Türk kahvesi egemendir. Kahvenin çok kavrulmuş hafif acı olan çekirdeklerinin güzelce öğütülmesi ve sıcak şekersiz suyla demlenerek içimi ise espresso olarak bilinir. Artık ilerleyen teknoloji sayesinde bu kahveleri illaki hazır almak gerekmiyor. Her kesimin bütçesine uygun olan kahve makinesi, espresso makinesi, filtre kahve makinesi olarak ayrı ayrı, yada hepsini bir arada bulunduran komplike Kahve Makinesi Çeşitleri ‘nden birini satın alıp bu keyfi evinize taşıyabilirsiniz. Her markanın kendine göre özellikleri olan ve bütçeye göre değişen cihazları ve modelleri rahatlıkla bulunabilmekte.

Özellikle evde yapılan en kolay ve kahve tadını sonuna kadar alabileceğiniz bir yöntem French Press tabiki. Nispeten diğer tüm kahvelerden daha ucuza mal edillebilen bir aparat sayesinde kahvenin dibine vurularak muhteşem kokusuyla büyüleneceksiniz. Henüz French Press ile tanışmamış okurlar için kısa bir bilgi geçelim; Bu cihaz elektriksiz olup aynı bitki çayı demleme bardaklarına benzemektedir. İçerisinde filtresi vardır çekirdek halindeki kahveyi çok ufalamadan hafif iri kalacak şekilde öğütür ve filtrenin içerisine koyarız. Kettle da su kaynatarak, suyun sıcaklığını yaklaşık 95 derece gibi bir değerde tutmaya çalışıp, akabinde yavaş yavaş filtrenin içerisine ilave ederek birkaç dakika bekleriz. Sonrasında üst kısımdaki filtreyi aşağı doğru iten düzenekten hafifçe bastırarak kahvenin aromasının tamamen suya geçmesini sağlarız. Sonrasında fincanlara döküp bu eşsiz lezzete tanık olur kendimizden geçeriz. Resmen ağzım sulandı arkadaş, neyse ben gidip bir kahve hazırlıyorum.

Görüşmek üzere…

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …