fbpx
23 Şubat 2024
Ana Sayfa / Kahve Edebiyatı / Katil Tat – Bir Türk Kahvesi Serzenişi

Katil Tat – Bir Türk Kahvesi Serzenişi

Türk Kahvesi ve onu bekleyen tehlike…

Öğlenleri Türk Kahvesi içmeden yapamıyorum. Yine güzel ve şık bir “Concept Café’de” öğlen kahvemi beklerken, internette haberlere takılıyordum. Güney denizlerimizdeki katil yosun tehlikesinden bahsediyordu gündem. Halbuki benim geldiğim yerde katil yosunlar denizleri çoktan istila etmişti bile. Hani şu, her yerde ve her koşulda üreyen yosunlar. Hani diğerlerinin yaşam haklarını elinden alanlardan.

Kahvem çok şık bir sunumla geldi… Zaten “Türk Kahvesi” de sadece kahve demek değildi. Bir zevk, bir sunuş bir oluş belirtirdi. Gerçi ben günlük rutinimde öğle vaktine kadar bunlardan yoksun yavan birkaç fincan kahveyi zaten içiyordum ama dışarı bu farklı zevk ve tat için gelmiştim. Amaç kafein değildi zaten.

Katil yosunlar, kuzey denizlere dayandı. Yerel balık nesillerini de tehlikede. Yerel yosun çeşitliliğiyle birlikte yerel balık çeşitliliği de azalıyor. Böyle giderse denizlerde tek tip yosun ve bunlarla barışık tek tip balık kalacak”.

Kahvemden bir yudum aldım ve ağzıma o her zaman dilime yapışan yanık kahve tadı geldi. Bu tadı işyerindeki, evdeki, misafirlikteki kahve makinalarının yaptığı kahvelerden dolayı çok iyi tanıyordum. Türk kahvesi yapan makineler pratikti ve neredeyse her evde vardı. İyi bir düşünceydi aslında ama ortada ciddi bir sorun vardı. Hepsinin yaptığı kahvelerin tadı neredeyse birbirinin aynıydı. Hafiften yanık, rahatsız edici bir tat. KATİL TAT.

Yazık ki, bu Türk Kahvesi makinelerin yarattığı katil tat oturduğum Café’ye de sıçramıştı.

Hesabı ödedim ve düşündüm…

Ufuk AYDIN

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …