fbpx
12 Temmuz 2024
Ana Sayfa / İncelemeler / Coffee Brewer Organik Gurme Kahve İncelemesi
Coffee Brewer

Coffee Brewer Organik Gurme Kahve İncelemesi

Sürekli olarak Macro Center‘lar da gözüme çarpan Coffee BrewerOrganik Gurme Kahve” isimli ürünü sonunda dayanamayıp satın aldım ve hemen eve gelip demlemeye giriştim. Bakalım paketinde yazdığı gibi organik ve gurme bir kahve miymiş, yoksa benzer türdeki dandik paket kahvelere mi benziyor beraber karar verelim.

Coffee Brewer da nedir ?

Aslına bakarsanız, abiler özel seçtikleri çekirdekleri kavurup, uygun boyutta öğütüyorlar, ortalama 25 gramlık öğütülmüş kahveyi özel tasarladıkları, Polietilen kaplı kağıttan oluşan ve kendinden filtre içeren bir demleme poşetine koyup satıyorlar. Zaten ismi de buradan geliyor; Coffee Brewer Bag yani Kahve demleme poşeti… Kim bu çeşit bir demelemeye ihtiyaç duyar diye soracak olursak benim aklıma ilk; nitelikli kahve dışında hiç bir tür kahveye eyvallah demeyen, Outdoor atraksiyonlarını seven, dağcılar ve trekking’ciler geldi. Tasarım olarak kağıt kullanan ürün, kahverengi tonlarında tasarlanmış, hafif, ince ve çok yer kaplamayan biri yapıya sahip.

Her paket tamamen Single Origin bir çekirdek muhteva ediyor ve hiç bir pakette blend kahve satmıyorlar. Benim aldığım paket Guatemala çekirdeği içeren Medium Roast kavrulmuş bir kahve idi. Dark Roast olan poşetlerde var ama ben tercih etmedim. Genel olarak Guatemala Antigua, Kenya Ruiru, Ethiopia Oromia Region Lekempti, Colombia Caturra De Altura, Brazilya Minas Gerais Mantiqueira ve Bolivya Caranavi Valley La Paz yörelerini içeren 6 farklı Coffee Brewer Bag satılıyor.

Nasıl kullanıyoruz bu mereti?

Çok basit 3 aşamada kahve demleme olayını tamamlayabiliyoruz. Paketin üzerinde de detaylı şekilde nasıl kullancağınız İngilizce olarak yazmakta. Meraklılar bu kısmı okuyarak kahvenin yetiştirildiği yöreden işleme yöntemine kadar bazı bilgileri de öğrenip keyiflenebilirler. İlk önce paketin üst kısmını hafifçe sağa ve sola çekerek açıyoruz. Hemen o anda zaten içerideki kahvenin o dayanılmaz kokusu doluyor burnumuza. Sonra alt kısmını da sağa sola açarak paketin dik olarak durabileceği kadar paketi ayarlıyoruz. Sonrası zaten tahmin ettiğiniz gibi 250 gram yada 500 gram kaynamış suyu yukarıdan direk olarak kahvenin üzerine dökmek suretiyle kahveyi demliyoruz. Bu kısımda yavaşça suyu ekleyin şeklinde bir talimat olsa da ben klasik v60 ya da diğer pour over demleme yöntemlerinde olduğu gibi önce bir miktar su ile kahveyi blooming moduna geçiriyor, biraz bekleyip dairesel hareketlerle yavaş yavaş tekrar su eklemek suretiyle yapmaktan yanayım.

Demlediğim ilk Coffee Brewer Bag paketinde direk talimatlara uymuştum. İkinci pakette yukarıda bahsettiğim şekilde demledim ve bana göre bariz bir şekilde benim yöntemimle daha iyi bir demleme elde ediliyor diyebilirim. Sizde kendinize göre denemeler yapabilir ve size en uygun prosedürü bulup ordan devam edebilirsiniz.coffee brewer
Yeri gelmişken söyleyeyim, Coffee Brewer Bag toplamda 2 fincan kahve demleyebiliyor. Eklediğiniz suyun miktarını ayarlayarak bu seçimi yapıyorsunuz… Konuya dönersek, suyu ekledikten sonra poşetin en üst kısmında bulunan zipper’ı kapatarak birkaç dakika demlenmeye bırakıyoruz. Bu süre yine tamamen sizin damak zevkinize göre değişiklik gösterecek bir süre olacak. Arzu ettiğiniz demlemeyi elde ettikten sonra zipper’ı açıyoruz ve poşetin yan tarafındaki vana ya benzer aparatın kapağını açarak oradan fincanlara servis edip afiyetle içiyoruz.

Coffee Brewer tekrar kullanılabilir yazıyor ama?

Evet paketin üzerinde tekrar kullanılabilir ibaresini gördüğümde aslında bir miktar şaşırmıştım… “Nasıl ya kağıt değil mi bu tekrar kullanım ne iş?” şeklinde ki soru işaretlerimi gidermek amacıyla bir test yapayım dedim. Demlemeniz bittiğinde poşetin içindeki filtre kesesini tamamen boşaltıp güzelce temizlemeniz gerekiyor. Sonrasında mümkün mertebe nemli kalmayacak şekilde kurutup, yeni öğütülmüş kahveyi bu keseye doldurup prosesi tekrar baştan uygulayabiliyorsunuz. Gel gelelim benim tüm testlerimde filtre kesesini tam olarak temizlemek hiç bir zaman mümkün olmadı. Zaten zahmetsiz ve hızlı kahve demlemek için aldığınız ürün ile bu kadar temizleme eforu sarfedeceksek, ne anlamı kaldı?

coffee brewer

Gel gelelim fabrikadan geldiğinde süper şekilde kapalı olan poşeti tekrar doldurduğunuzda sadece zipper ile kapatabiliyorsunuz. Uzun süre bu şekilde saklamanıza pek imkan yok. Ben şahsen poşetin tekrar kullanıma pek de uygun olmadığını düşünüyorum. Zaten hemen herkese, evinde değilde, outdoor aktivitesinde, otel ya da uçakta kahve keyfi yapmak için, ter termiz, hızlı ve pratik şekilde kulanılması hedeflenen ürünü kullandıktan sonra atmak daha kolay  gelecektir diye tahmin ediyorum.

coffee brewerGelelim Tadına ve Aromasına

Lafı çok uzatmanın gerek yok, evet arkadaşlar tahmin ettiğiniz gibi kahvenin tadı KÖTÜ… Zaten çok büyük bir beklenti içerisinde olmadan almış olmama rağmen bundan daha iyi bir performans beklerdim açıkçası. Demlemenin türü büyük oranda French Press seviyesinde oluyor.  Dediğim gibi dairesel hareketlerle ve yavaş yavaş su ekleyerek blooming yaparsanız kahvenin üzerinde bir miktar krema elde edebiliyorsunuz ve kahveniz tam anlamıyla zengin ve yoğun gövdeli bir içime sahip oluyor.

Genel olarak Guatemala Antigua bölgesinin özelliklerine sahip diyebilirim. Topraksı bir aromaya sahip, yumuşak içimli, kakao ve baharat notaları net bir şekilde hissedilmekte olan kahvenin asiditesi de düşük. Tamamlayıcı lezzetler olarak kakao, elma, fındık ve karamel esintileri bulunuyor. İçim olarak benim gibi hasta ruhlu bir kahve severi kesmesede bir çok orta seviye kahve severi tatmin edebileceğini düşünüyorum.

Sadede Gelelim

Evde her türlü alengirli ekipmanla binbir türlü kahve içen, çekirdeğini, kavurma profilini, özel seçen kahve hastaları zaten pek tenezzül etmeyecektir ama tatildir iş seyahatidir, uçak yolculuğudur bu gibi zorlu durumlarda hızlıca kahve demleyip, en azından iyi kahve içmek isteyenler çantalarına birkaç adet atabilirler. Eğer bulabilirsem Coffee Brewer Bag‘in diğer yörelesel çekirdekleri içeren versiyonlarından da temin edip birkaç test daha yapmayı düşünüyorum. Onlarıda bu yazıya sonrasında eklerim belki. Şimdilik benden bu kadar, merak edip benim gibi denemek isteyenler varsa hiç durmasın hemen bir adet alsın. “Yok hacı abi ben halimden memnunum gider Gardelli Coffee den alırım babalar gibi çekirdeğimi içerim” diyorsanız direk pas geçip çikolata reyonuna doğru devam edebilirsiniz.

Bol Kafeinli Günler…

Sürekli olarak Macro Center'lar da gözüme çarpan Coffee Brewer "Organik Gurme Kahve" isimli ürünü sonunda dayanamayıp satın aldım ve hemen eve gelip demlemeye giriştim. Bakalım paketinde yazdığı gibi organik ve gurme bir kahve miymiş, yoksa benzer türdeki dandik paket kahvelere mi benziyor beraber karar verelim. Coffee Brewer da nedir ? Aslına bakarsanız, abiler özel seçtikleri çekirdekleri kavurup, uygun boyutta öğütüyorlar, ortalama 25 gramlık öğütülmüş kahveyi özel tasarladıkları, Polietilen kaplı kağıttan oluşan ve kendinden filtre içeren bir demleme poşetine koyup satıyorlar. Zaten ismi de buradan geliyor; Coffee Brewer Bag yani Kahve demleme poşeti... Kim bu çeşit bir demelemeye ihtiyaç duyar diye…

Kahvebaz İnceleme

Aroma - 75%
Tat - 60%
Gövde - 57%

64%

Ehh İşte

Çantaya atıp sıcak suyu bulduğunuz her yerde demleyebileceğiniz bir kahve lazım diyorsanız ve lezzet olarak en azından biraz tatmin etsin diyorsanız size hitap edebilir. Yok kahve keyfime düşkünüm gider özellikle seçer içerim diyorsanız uzak durmakta fayda var.

User Rating: 4.18 ( 3 votes)

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …