fbpx
27 Eylül 2023
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Evcil Hayvanlar ve Kahve – Kahve Evcil Hayvanlara Zararlımı?

Evcil Hayvanlar ve Kahve – Kahve Evcil Hayvanlara Zararlımı?

Kahveden sonra en çok sevdiğimiz şeylerden olan evcil hayvanlarımıza kahve dokunur mu? Evcil Hayvanlar ve Kahve sorusunuz kısa cevabı hemen verelim: EVET! Kesinlikle kedi ya da köpeğinize kahve vermeyin.

Evcil Hayvanlar ve Kahve

Neden evcil hayvan’larımıza kahve vermemeliyiz biraz derinlemesine inceleyelim. Kedi ve Köpeğimize vermememiz gereken bazı yiyecekler var bildiğiniz gibi. Bunlar: Soğan, üzüm, çikolata, yapay tatlandırıcılar, süt ve bunlara benzer birçok besin. Birçok insanın bunların yanı sıra kahvenin evcil hayvanlara zararlı olup olmadığı konusunda pek bir bilgisi olmadığını fark ettiğim için bu yazıyı hazırlamaya karar verdim. Bazı evcil hayvanların en az sahipleri kadar kahveye düşkün olduğu durumlarla karşılaşmış birisi olarak söylemem gerekiyor ki kahve evcil hayvanlarımız için uygun bir içecek değil arkadaşlar.

Biz İnsanlar için bir parça çikolata ve biraz kahve inanılmaz keyifli bir deneyim. Kahveye o muhteşem aroma ve lezzetini kazandıran yüzlerce bileşen sayesinde sabahları güne güzel başlıyoruz. Çikolata ve kahve evcil hayvanlarımıza zararlı çünkü; onların o küçük vücutları alınan kafein miktarına uygun değil. Özellikle süt ve şeker de ilave ettiğiniz zaman daha da kötü sonuçlar doğurabiliyor. Yoğun kilo almaları ve daha da kötüsü laktoz intoleransı gibi kötü rahatsızlıklara yol açan kahveyi evcil hayvanlarımızdan uzak tutmakta fayda var.

Burda ki kimyasal suçlu; kahvede, çayda, gazoz / kolalarda, enerji içeceklerinde bol bol bulunan “KAFEIN”. Ayrıca çikolatanın evcil hayvanlarımıza zararlı olmasının sebebi içinde bulunan theobromine kafein benzeri bir kimyasaldır. Vücuda oranla alınan kafein ve theobromine miktarı ne kadar artarsa, semptomlar da bir o kadar artış göstermekte. Tabi ki hafif kafein içeren bir çay ile bir enerji içeceği ya da yoğun bir bitter çikolatanın aynı etkiyi göstermeyeceği gibi, küçük bir ev kedisinin aldığı kafein ile büyük bir Labrador ya da Danua’nın aldığı miktarlarda değişiklik göstermekte.

Düşük oranlarda alındığında hiperaktivite, kalp atış hızında artış, rahat duramama ve kalp ritminde bozukluklar gibi semptomlar izlenir. Daha yüksek dozlarda ise titremeler, krizler, hipotermiya ve hatta maalesef ölümlere kadar giden problemler boy gösterebilir.

Evcil Hayvanlar ve Kahve

Eğer kediniz yada köpeğiniz yanlışlıkla düşük miktarlarda kahve, çay veya çikolata tüketirse, hemen endişenlemeyin, bir miktar gözününde tutup gözlemleyin. “Nerden bulup yiyecek hacı?” Diye soranlar olacaktır, öyle demeyin, sizin bardağınızın kalanını yalayabilir, yere düşmüş ve alınmamış bir parçayı kezleyip hüpletebilir ve hatta çikolata ziyafeti çekmiş minik çocuğunuzun yüzünden bile yalayabilir ehehe.

Eğer yüksek miktarlarda tüketirse ve özellikle küçük bir hayvansa mutlaka kusturulmaya çalışılmalı ve hemen tıbbı müdahale desteği alınmalıdır. Son olarak sizin ve küçük dostlarınızın iyiliği için çay ve kahvenizi ortalarda kolay ulaşılabilen yerlerde bırakmamaya çalışın.

Bol Kafeinli günler…

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …