fbpx
12 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Kahvenin Farklı Kullanım Alanları ve İpuçları

Kahvenin Farklı Kullanım Alanları ve İpuçları

Kahvenin Farklı Kullanım Alanları dediğimiz zaman hemen aklınıza bir fincan dumanı tüten, mis gibi kokan ve bize tarifsiz keyifler veren kahve gelmesin hemen. Tamam o kısmı müthiş aslında ama bunun yanı sıra kahvenin ne tür farklı kullanım alanları olduğunu hiç düşündünüz mü? İşte size ihtiyaç anında enerji ve kafein desteği sağlayan eski dost kahvenin farklı alanlarda kullanımı ile ilgili ipuçları.

Bahçe ve Çiçek

Bahçenizde ve ya evinizde saksıda yetiştirdiğiniz bitkilerin topraklarına öğütülmüş kahve eklemek, onlara inanılmaz bir fayda sağlayacaktır. Bitkilerin topraklarında bulunan bir takım haşereleri sevmeyiz ama aslında bunlar toprak ve bitkileriniz için oldukça faydalıdırlar. O yapış yapış solucanlar aslında doğal gübreleme görevi görür ve toprağınızın verimini arttırır. Bunlar gibi toprağınıza öğütülmüş kahve katmanız bitkileriniz ve çiçeklerinizin daha parlak ve canlı olmalarını sağlayacaktır. Kahve toprağınızın Ph değerini düşüreceği için toprağınız bitkilerinizin daha iyi çiçeklenme ve açmasına yardımcı olacak.

Ev ve Dekorasyon

Kahve ayrıca ev dekorasyonu konusunda da inanılmaz kullanışlı bir yardımcıdır. Bir miktar öğütülmüş kahve, biraz sirke ve çelik bulaşık süngeri ile çok başarılı bir ahşap boyası elde edebilirsiniz. Kahve ile yapacağınız ahşap boyası hem son derece doğal hemde kahverenginin çok tatlı bir tonu olacaktır. Bunun dışında tıkanmış lavabo giderlerinizi de kahve ile açabilirsiniz. Biraz kaynamış su, öğütülmüş kahve ve bir miktar bulaşık deterjanı ile marketlerden aldığınız yoğun kimyasal içeren ve ne olduğu belli olmayan lavabo açıcıların yerine, doğal bir çözüm elde etmiş olursunuz. Son olarak eğer buzdolabınızda istemediğiniz hoş olmayan kokular oluştuysa, kahve bunun en temiz ve hızlı çözümlerinden biridir. Kullanılmış kahvenizi bir kutuya koyup buzdolabınıza yerleştirin, buzdolabınızda kokudan eser kalmasın.

Kahvenin Farklı Kullanım Alanları

 

Yemekler ve Mutfak

Kahve her tür yemek tarifinize farklı bir katman ve lezzet katabilecek güzel bir baharat görevi görür. Başlangıç olarak kahveyi çiğ etlerinize sürdüğünüz baharatlar gibi etinize sürme ve marine etme şeklinde kullanabilirsiniz. Kahve etinizi yumuşatacak ve çok güzel odunsu bir tat katacaktır.

Kahvenin Farklı Kullanım Alanları

Sanatsal Faaliyetler

Evet kahve ile gayet güzel resimler yapılabilmekte. Kabaca sulu boya tekniğini uygulayacaksınız fakat boya yerine koyu demlenmiş güzel bir kahve ya da espresso kullanacaksınız. Internet alemlerinde birçok farklı örnek bulabilirsiniz ama ben başarılı bulduklarımdan bazılarını buraya ekiyim, incelemenizde fayda var.

Kahvenin Farklı Kullanım Alanları

Güzellik ve Cilt Bakımı

Vay arkadaş daha bitmedi mi? diyorsunuz farkındayım, tamam son yapıyoruz. Öğütülmüş kahve ya da türk kahvesinin telvesine bir miktar doğal zeytin yağı ekleyerek çok etkili bir peeling maskesi oluşturabilirsiniz. Örnek olarak 1 yemek kaşığı kahve ya da türk kahvesi telvesi ne 1 çay kaşığı kadar zeytin yağı ekleyerek yüzünüze sürün. Göz çevresine pek yaklaşmayın siz yinede. Ortalama 10 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yıkayın ve siyah noktalarınızdan sonsuza kadar kurtulun…

Kahvenin Farklı Kullanım Alanları

Kullanılmış kahvemizi atmadık ve çok farklı yerlerde kullandık, e tabi devir tasarruf devri değil mi?

Herkese Bol Kafein’li günler…

 

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Ağrı Kesici

Ağrı Kesici Olarak Kahve İçilir mi?

Şundan iki tane al hiçbir şeyciğin kalmayacak. Kahve yıllardır birçok sağlık tartışmasına yol açan bir …