fbpx
20 Mayıs 2024
Ana Sayfa / Kahve Makineleri / French Press / French Press Demleme ve Uzman Teknikleri
French Press

French Press Demleme ve Uzman Teknikleri

Bir çubuğun ucuna takılı elek/tülbentteki kahveye dökülen sıcak suyla süzme işlemini yapan alet muhtemelen French Press‘in atasıydı. Faliero Bondanini‘nin tasarımlarını 1958‘de Fransa’da üretmesiyle ise başta Danimarkalı Bodum yoluyla Avrupa’da French Press olarak tanınmaya başlamıştır.

Peki bu bir zamanların en gözde evde kahve demleme aracı ne olduda tahtından apar topar indirildi? Belkide elimizin altında olmasının getirdiği bir küçümsemedir sebep. Kır çay bahçelerinde ıhlamur – adaçayı sunulması. Bayat öğütülmüş süpermarket kahveleri çağının tüm cefasını çekmesi. Ve bir de en cilalısından “kettle baristacılığının” onu “anneannemizin metodu” yaftasıyla damgalaması. Neyse gelelim sadede. En sade suya tirit manuel demleme aracıyla bile harika kahve yapılabilir. Gerçek bir klasik olan French Press‘e iade-i itibarın zamanı geldi de geçiyor bile. Ucuzluğu, kullanıcı dostu oluşu, yalın tekniği ve kahvenin aroma/tatlarını verebilmesiyle bunu fazlasıyla hak ediyor.

French Press

Damlatma/dökme (drip/pourover) yöntemlerinde su kahve yatağını kateder. Çok sıcaktır ve bitter tatlar baskındır.Devamında su soğur ve kabiliyeti zayıflar; kahvenin tamamını eşit oranda çözemez. Kenarlardaki daha az ortadakiler ise daha çok demlenir, acılık artar vs. French Press‘teki immersiyon yönteminde ise bu sorunlar çoğunlukla çözülebilir.

Bu yöntemlerde ayrıca düşük su miktarı kahve yatağını yeterince ıslatamaz ve çözünme tam gerçekleşemez. İmmersiyon kötü değirmenin üreteceği uniform olmayan partikül hatalarını satürasyonla kısmen telafi eder.

Döküş tekniği, öğütme seviyesi gibi unsurlar demleme süresini belirler. French Press‘te ise kahveyi potun içinde 1 günde bekletebilirsiniz 30 saniyede. Tabi iyi bir kahve alıp almayacağınızdan bağımsız bir durumdur bu.

Suyu bir kerede eklemek sürekli bir ısısal enerji üretmeyeceğinden yavaş, kademeli bir demleme görülür. Yüzeydeki sürtünme efekti de az olduğundan aşırı demleme riski azalır.

French Press’in genel özellikleri;

  • Demeleme boyunca sıcaklık stabilitesi sağlar.
  • Kağıt filtre istemediğinden kokusu da yoktur; çevreye duyarlıdır.
  • Doğru temizlenirse kahve yağları birikmez.
  • Tüm yağlar kahveye geçtiğinden yoğun gövdelidir.
  • Müthiş bir teknik yada baristalık istemediğinden öğrenme eğrisi kısadır.

Kahvebaz’dan Uzman Tavsiyeleri

Şeytan ayrıntıda gizlidir. İki basit müdahale ile deneyiminizi inanılmaz ölçüde değiştirebilirsiniz.

  1. Bastırmadan önce üstte biriken kabuğu (kahve tabakası) alın, tortuya ve bitter tatlara yol açan ince partiküllerden kurtulup temiz bir için elde edersiniz. Kabuğun altında ön demlemede kahvenin saldığı CO2’nin oluşturduğu köpüksü kısım vardır. Filtre kaliteliyse bu tutar, yoksa kaşıkla alın.
  2. Kahveyle suyu satüre etmek için iyice karıştırın. Yoksa ön demleme aşamasında karbondioksiti serbest bırakamaz, kahvenin çözünmesini engelleyen bir tabaka yaratır ve partikülleri potun yüzeyine sıkıştırırsınız. Tahta kaşığı yeğleyin.

french-pressAyrıca demleme aşamasında kapağı kapatmayarak CO2 salınımını çoğaltıp çözünmeyi arttırabilirsiniz.Ancak bu ısısal kayıba yol açabilir.

Kapağı bastırıp kahveyi hemen bir fincana alın ki acılaşmasın. Sonunda kadar bastırmayın ve unutmayın ki French Press termos değildir.

Daha az müşkülpesent bir metotdur ve tatlı, şurubumsu gövdeli bir kahve yapar. Kalitesiz filtreler ince partikülleri geçirdiğinden tebeşirimsi bir tat da bırabilir. Espro markasının paslanmaz çelikten ve camdan çift mikrofiltreli FrenchPress’leri iyi bir terciktir.

Kahve çekirdeklerinizi olabildiğince ince ama partiküllerin filtreden geçemeyeceği kadar da kalın çekin.

Bastırırken filtre aşağıya yamuk inerse partiküller etrafından kaçabilir. Panik yok. Kapağı çıkartıp sıcak suda yıkayın ve tekrar baştan başlayın. 20-30 saniyede yumuşak bir şekilde bastırabilmelisiniz.

Son olarak kahve su oranında 1’e 15 ile 1’e 17 arasında bir ölçü tutturabilirsiniz. Su sıcaklığı da 95 dereceden az olmasa iyi olur. Süreniz ise maksimum 5 dakika‘yı bulabilir. Nick Cho abiler 8dk‘ya kadar çıkabiliyorlar, benden söylemesi…

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …