fbpx
23 Nisan 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Belgrad Kahve Rotası ve Kahve Dükkanları
Belgrad Kahve Rotası

Belgrad Kahve Rotası ve Kahve Dükkanları

Kahvebaz Kahve Rotaları serisinin ilk halkası olan Belgrad Kahve Rotası gerçekten beklentilerimin çok üzerinde bir kahve deneyimi ile tamamlandı.

Önce Genel Kültür

Türkiye ye vize uygulamayan sayılı ülkelerden birisi olan Sırbistan‘a bir gezi düzenleme fikri uzun süredir kafamdaydı. Sırbistan‘ın güzel şehri Belgrad ile ilgili de bir çok güzel şey duymamın verdiği gazla bir hışım uçak biletlerini alıp soluğu Belgrad‘ta aldım. Bu yazı sadece kahve rotası değil aynı zamanda Belgrad ve Sırbistan ile ilgili bir rehber olsun diye yolculuğumun detaylarınıda paylaşacağım.

İlk olarak dediğim gibi Sırbistan‘a vize gerekmiyor. Pasaportunuzu kapıp çotank diye Belgrada gidebiliyorsunuz. Ama şunu da belirtmek istiyorumki eğer pasportunuzda daha önceden alınmış ve kullanılmış bir schengen vizesi yok ise ya da pasaportunuz sütten çıkmış ak kaşık gibi tertemiz ise Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’na indiğinizde Pasaport Kontrol Memurları tarafından kenara çekilip bir takım sorulara maruz kalabilirsiniz. Ha gözünüzü korkutmayın, sadece “Ne amaçla geldin?” – “Nerede kalacaksın?” – “Dönüş biletin varmı?” gibi rutin sorulara cevap verebildiğiniz ve kanıtlayacak evraklarınız yanınızda olduğu sürece bu süreç 15 dakikanıza mal olmaktan başka hiç bir sıkıntıya sebep olmuyor. Pegasus Hava Yolları‘nın Belgrada günde birkaç kez uçuşu bulunuyor, diğer firmalarında var tabi ama en cazip fiyatlar genelde Pegasus da bulunabilmekte.

Belgrad Kahve Rotası

Belgrad genel olarak ucuz bir şehir diyebiliriz ama deliler gibi de ucuz değil o konuda anlaşalım, çoğu Avrupa şehrine göre ucuz desek daha doğru olur. Sırbistan para birimi Sırp Dinarı türk lirasının yaklaşık 30 da biri. Yani 1 Lira yaklaşık 30 dinar yapıyor. Paraları bizim sıfırlar atılmadan önceki dönem gibi çok yüksek meblağlarda. Mesela ortalama bir kahve dükkanında bir kahve 200 ila 300 dinar, ortalama bir restoran da 2 kişi deliler gibi yemek yediğinizde 1000-1200 dinar gibi fiyatlar ödüyorsunuz.

Yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var, Belgrad’ta hemen hemen her yerde iç mekanlarda sigara İÇİLEBİLİYOR arkadaşlar. Kapıyı açıp bir mekana girdiğinizde yüzünüze LAAAAPS diye sigara dumanı şamar gibi yapışıyor. Bazı lüks mekanlar içmeye izin vermiyorlar ve bazı mekanlarında sigara içilebilen ayrı lokasyonları bulunuyor. Belgrad gezisi planlarken bunlara dikkat etmenizde fayda var.

Belgrad Kahve Rotası İlk Durak

Bu kadar genel kültür yeter hemşerim, kahve mevzusuna gel” diyenler vardır diye kısa kesiyorum ve Belgrad Kahve Rotası‘na başlıyorum. Belgrad‘ın bizim İstanbul daki İstiklal Caddesine benzetilen Knez Mihailova isimli caddesi ve civarında güzel kahve dükkanları bulabiliyorsunuz. Bu caddeyi dik kesen aralıklardan birinde Koffein diye bir 3.nesil kahve dükkanı var ki bence Belgrad’ın kahve konusundaki en baba mekanı. İçeriye girdiğiniz anca tam anlamıyla bir 3. Nesil Kahve Dükkanına girmiş olduğunuzu anlıyorsunuz. Dekoru ve ortamı size bunu daha ilk bakışta veriyor.Mekanın içinde arkaya doğru küçük ve sigara içilmeyen bir odacık var. Bu oda da yıllar içinde kullanılmış tüm kahve makinaları ve kahve demleme ekipmanlarını sergiledikleri küçük bir antika köşeside bulunmakta.

He tek olay dekor mu? değil tabi, adamlar taze olarak kendi kavurdukları çekirdekler ile çok güzel kahveler yapıyorlar. Baristaları enteresan tipler gibi gözüksede işlerini çok iyi biliyorlar. Çalışan kızlar ve elemanlar gayet net ingilizce konuşabiliyorlar ve cana yakınlar. Belgrad‘ın aşağı kısmında kalan ve metre kare olarak daha küçük olan ikinci bir şubeleri daha var. Orada da lezzet kesinlikle aynı. Sadece ortam küçük ve biraz daha yol üstü kahve ihtiyacınızı karşılamak üzere yapılmış, Take Away odaklı diyebiliriz.

Belgrad da kaldığım süre boyunca neredeyse her gün uğradığım Koffein de kötü birşey içmedim desem yeridir. Espresso, Flat White, Cappuccino, Espresso Lungo gibi birçok kahvelerini denedim ve hiç biri yarı yolda bırakmadı. Belgrad‘ a yolunuz düşerse ve güzel kahve içmek istiyorsanız kesinlikle ilk durağınız Koffein olsun.

İkinci Favorim Aviator

Belgrad Kahve Rotası oluşturupta Aviator den bahsetmeden olmaz. İkinci olarak En beğendiğim kahve dükkanı Aviator isimli mekan.”Coffee Explorer” gibi bir sloganları olan bu arkadaşların kahve bilgileri gerçekten üst dizey. Belli ki hakkaten bir araştırma geliştirme ekipleri var ve dünyanın çeşitli kahvelerini ve küçük kahve çiftliklerini adım adım gezip inceliyorlar. Nerden biliyosun hemşerim ? diye saldırmayın hemen, baristası ile biraz sohbet etme şansım oldu. Elemanın anlattığına göre mekan sahibinin kahveye özel bir ilgili varmış, adam kahveyi yaşam biçimi olarak görüyormuş. Zaten menülerini elinize aldığınızda nasıl özenle hazırlanmış olduğunu görebiliyorsunuz. İçeriği ve verdikleri bilgilerde cabası. İstediğiniz kahve çekirdeği ile istediğiniz içeceği hazırlayabiliyorlar. Burada El Salvador çekirdekten demlenmiş bir Chemex içerek kendimi ödüllendirdim.

Aviator‘un Belgrad‘ın daha aşağılarından kalan sessiz ve sakin bir semtinde küçük bir şubesi daha var. Bu şube daha çok lüks bir mahallenin arasında kalmış, sadece bilenlerin gittiği daha elit bir müşteri kitlesine sahip diyebilirim. Hatta bende seyahatim süresince sakinliği ve dingin ortamı sebebiyle burayı çok fazla tercih ettim. Hatta arada sırada mekana gelen bazı elemanların “Bu turist nerden bulmuş la burayı” der gibi bakışlarını da yakaladım. Bilmiyorum belkide benim hüsn-i kuruntumdur kim bilir?. Enteresan mekanlar keşfetmeyi seviyorum idare edin.

Kafeterija ” AVM boyutunda Kahve Dükkanı”

Son olarak yine zalım bir kahve dükkanından bahsetmek istiyorum. Mekanın ismi latin harflerle Kafeterija olarak geçiyor. Orijinal sırp dilinde yazılışı ise Кафетерија şeklinde. benim keşfedebildiğim 2 şubesi var ve tüm şubelerin tabelaları kiril alfabesi ile yazılmış. İngilizce bir tabelaları bulunmuyor. Merkez şube gerçekten görülmeye değer bir mekan. Şöyle ifade edeyim, 4 katlı küçük bir avm boyutlarında bir kahve dükkanı düşünün. Bazı katlarda sigara içilmiyor bazı katlarda içiliyor. Muhteşem bir dekorasyona sahip gerçekten özenilerek tasarlanmış bir mekan. Kahvelerine gelecek olursak Koffein ya da Aviator kadar beğenmemiş olsamda ortalamanın üzerinde olduğu kesinlikle söyleyebilirim. Çekirdekleri ve kavurma türleri gayet başarılı. İnternet siteleri üzerinden kendi kavurdukları çekirdeklerin satışını da yapmaktalar. Kahvenin yanı sıra birçok farklı türde içecek ve organik meyve suları da bulunan mekanın tatlılar ve kekleride efsane.

Studentski Park adı verilen ve öğrencilerin sıklıkla gidip kitleler halinde takıldıkları, bira içip koklaştıkları bir park Belgrad merkezde hemen gözünüze çarpacaktır. Çarpmazsa bile gidin bulun ve hemen o parkı geçtikten sonra Kafeterija‘nın küçük ama büyük abisi kadar başarılı olan ikinci şubesini de kesinlikle ziyaret edin. Genelde parkın çevresinde olduğu için ağzının tadını bilen ve bir miktarda parası olan gençlerin takılığı, ama etrafta orta yaşlı sofistike dayıları da kahve içerken görebileceğiniz bu küçük ama tatlı mekanda akşamüstü çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

Ortamcıların Mekanı Boutique

Geldik Belgrad Kahve Rotası‘nın son ayağına. Aslında bunu listeye dahil etmeyip Bonus olarak aynıca yazacaktım ama üşendim açıkçası. Belgrad’a gezmeye gidipte bu mekanı görmemiş olma ihtimaliniz nerdeyse 0 (yazıyla sıfır) Evet arkadaşlar mekanın ismi tahmin ettiğiniz üzere Boutique. Foursquare‘e “Yaw geldik Belgrad’a bi bakalım bakalım buranın en yüksek puanlı mekanı neresiymiş?” diye baktığınız anda hemen 9 küsürlük puanı ile Boutique çıkıyor karşınıza. Aslında mekan Cafe / Bistro / Bar olarak gayet başarılı ve tercih edilen bir mekan olsada benim en sona bırakma sebebim Kahve’den anlamıyor olmaları. İlk bakışta birçok kişinin bu mekanlarda takıldığını ve kahve içtiğini görüyorsunuz ama kahve lezzeti olarak ortalama bir kafe ile aynı seviyede.

Gel gör ki yeme içme ve alkol söz konusu olduğunda Boutique ortalığın tozunu attırıyor. Gerçekten Belgrad‘da yediğim en nefis Pizza‘yı burada yedim desem abartmış olmam. Mihaliova Caddesinin başladığı ve tüm Belgrad’ın buluşma noktası olarak kullandığı Republic Square de ve yine aynı caddenin sonunda olmak üzere 2 büyük şubesi bulunuyor. Yani İstiklal Caddesinin iki ucunu da kapatmış abiler.

Ana hatlarıyla gençlerin etrafı kesip aynı zamanda güzel şeyler yiyip içebileceği Ortamcıların vazgeçilmez mekanı olmanın ötesinde bir yer değil. Belgrad Kahve Rotası genel olarak Belgrad’a gittiğinizde nerelerde güzel kahve içebileceğiniz sorusuna yanıt arasada Boutique, kahve içmenin dışında diğer tüm faaliyetler için uygun bir ortam diyerek yazımı bitiriyorum.

Bol kafeinli günler…

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …