fbpx
23 Nisan 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Cappuccino Nedir? Nasıl Yapılır?
Cappuccino

Cappuccino Nedir? Nasıl Yapılır?

Cappuccino kelimesinin ortaya çıkışı tarihte ilk defa ‘capuchin’ isimli rahiplerden gelir. Kahve yapımında kullanılan makinaların yaygınlaşması ile bugünkü görüntüsüne ulaşmıştır. Cappuccino, “latte”ye benzer fakat espresso lu bir kahve içeceğidir. Bu kahvenin yapılması için süt, süt köpüğü ve tarife uygun miktarda espresso gerekir. İşin püf noktası burada hem espresso’nun miktarını iyi ayarlamak hem de sütün köpüğünü iyi yapmaktır. Süt köpüğü iyi bir şekilde tam kıvamında ayarlanmazsa yaptığımız Cappuccinonun pek bir anlamı olmaz. Bu anlamda latte kadar sade olmaması nedeni ile hem de espresso ile latte arasında bir sertlik arayanlar için Cappuccino tercih edilmesi gereken bir kahvedir. İyi bir barista’nın süt köpüğü üzerine güzel şekiller resmederek servis ettiği sıcak, güzel bir Cappuccinodan daha uyandırıcı bir şey olamaz.

Peki, içimi ile bize zevk veren Cappuccino en iyi nasıl yapılır?

Öğütülen kahve fincan başına 8 gram olacak şekilde espresso hazırlama aparatına (portafilter) konulur. Buraya konulan öğütülmüş kahve 15k basınçla düz hale getirilir. Daha sonra kahve hazırlama makinesine takılarak su ile birleşmesi sağlanır. Kaynar su ile temas eden öğütülmüş kahve fincanlara süzülür. Her bir kahve fincanına 30 mililitre dolacak şekilde akıtılır. Daha sonra elimizdeki fincan sayısına yetecek kadar soğuk süt alınır. Buhar çubuğu vasıtasıyla soğuk süt 70 santigrat dereceye getirilir. Sütün üzerinde Cappuccino için 2 ila 3 cm köpük oluşması gerekir. Bu nedenle köpürtme işlemi iyi yapılmalıdır. Yüzde elli kadar hacim kazandırılır. Daha sonra köpüğün eşit dağılması amacıyla başka bir cezveye aktarma işlemi yapılarak köpüğün fincanlara eşit miktarda dağılması sağlanır.

Cappuccino ServisiBizim halkımız genellikle kahve çeşitlerini köpüklü sever. Türk Kahvesi köpüklü olmalıdır, köpüklü olmayan kahveyi pek de adam yerine koymazlar. Cappuccino köpüklü bir kahve olmasına karşın servis yapan kişilere daha fazla köpük istedikleri için köpüklü Cappuccino diyen insanları görebilirsiniz. Ekstra köpük isteyenler için süt köpürtme işleminin çok iyi yapılması normalde kazandırılan yüzde elli hacmin yüzde yetmiş beşe çıkması gerekir.

Güzel bir kahve içmek için illaki dışarıya mı çıkmam gerekiyor ? şeklinde bir serzenişteyseniz cevap tabiki hayır. Evinize bir espresso makinesi alarak yukarıda yazan tarifin bir benzerini evinizde yaparak çok daha güzel Cappuccino’lar hazırlayabilirsiniz.

Fakat espresso makineniz yoksa ne yazık ki bu pekte mümkün değil.

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …