fbpx
20 Mayıs 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Latte Nedir? Nasıl Güzel Latte Yapılır?
Latte

Latte Nedir? Nasıl Güzel Latte Yapılır?

Latte, Espresso kahvesi ile birlikte sütün bir araya gelmesi ile oluşan İtalyan usulü bir kahve çeşitidir. Kelime anlamı Süt olan Lattenin asıl kullanım adı, Caffe Latte’dir.

İtalyanların genel olarak sabah kahvaltılarında kullandıkları köpüklü latte, Türkiye’de de kafe ortamlarının yaygınlaşmasıyla tüketilmeye başlanmıştır.

Latte, en lezzetli kahve makinesi ile yapılmaktadır. Kahve makinesiyle ayrıca süt köpürtme vb. şeylerde yapılabiliyor. Fakat kahve makineniz yok diye de üzülmeye gerek yok. Evinizde de kafelerdeki gibi olmasa bile gayet güzel bir şekilde lattelerinizi normal yollar ile hazırlayabilirsiniz.

Lattenin, espressonun süt ile birleşmesinden oluşan bir kahve çeşitidir demiştik. Evde latte hazırlamak istediğiniz takdirde kahve makineniz olmadığı varsayılarak, size bir adet ocak üstü espresso cezvesi veya French Press gerekmektedir. Kullanacağınız espresso için ise uygun olan kahveler, yoğun aromalı kahve çekirdeklerinden çekilmiş güzel kahve çekirdeklerinden oluşmalıdırlar.

Ev Yapımı Latte İçin Gerekli Olan Malzemeler

– 1 adet ocak üstü espresso cezvesi veya French Press.

– Mikser, el blenderi veya süt çırpma makinesi.

– 1 bardak yani 250 mililitre süt.

– Hazırlanacak her bir kupa için 8 gram olacak şekilde öğütülmüş olarak hazırlanan espresso kahvesinin çekirdekleri.

– İsteğe bağlı şekilde konulabilecek Hindistan cevizi, aromalı şurup veya tarçın

Ev Yapımı Lattemizin Hazırlanışı

– Kullanacağınız ocak üstü espresso cezvesine veya French Press 8 gram yani 1 ölçek kahveyi ve Latte’yi içeceğiniz fincan boyutunda suyu ekleyip demlenmeye bırakıyoruz.

– Kahveyi demlendikten sonra süzüyoruz.

– Bundan sonra yapacağınız adımlarda hızlı olmamız önemlidir.

– 250 mililitre sütü ısıtıyoruz.

– Kaynadıktan sonra kenara alıyoruz.

– Mikser yardımıyla sütü çırpıyoruz. Çırpma işlemimiz süt köpük köpük olana kadar devam ediyor.

– Köpük köpük olana kadar karıştırdığımız sütü kupamıza dolduruyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken şey ise, sütün köpüklerinin kupaya dolmamasını sağlamaktır ve sonradan koyacağımız süt köpüğü ve espresso için de kupada boşluk bırakıyoruz.

– Daha sonra kupa içerisinde kenarlardan daire olacak şekilde espressomuzu süte ekliyoruz.

– Oluşturduğumuz süt köpüğünü bir kaşık yardımı ile kupanın üzerine koyuyoruz.

– Eğer isterseniz üzerine yukarıdaki malzeme listesinde verdiğim Hindistan cevizi, aromalı şuruplar vb şeyleri de ekleyebilirsiniz.

Afiyet Olsun

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …