fbpx
23 Nisan 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Espresso Nedir? Nasıl Yapılır?
Espresso

Espresso Nedir? Nasıl Yapılır?

Sabah yataktan katlığınızda gözünüzü açmakta zorlanıyorsanız eğer, aşağıdaki kahve dükkânından kapacağınız bir fincan espresso, hemen sizi kendinize getirecektir. Ya da yemeğin üzerine damağınıza gerçek, saf bir kahve dokunuşu vursun isterseniz de bir Türk kahvesi kadar etkilidir.

Adından da anlaşılacağı gibi; (İtalyancada express yani hızlı anlamındadır.) jet hızında 30-40 saniyede hazırlanabilecek bir kahve türüdür.

 Espresso nasıl yapılır?

Öncelikle espresso makinesinin su haznesine oda sıcaklığındaki içme suyunu koyuyoruz. Bu noktada içme suyu olması önemli. Çünkü kötü seçilmiş tortulu veya kötü kokulu bir su mutlaka kahvenizin aromasında ya da tadımında ters etkiler yapacaktır. Makinenin düğmesini açarak metal kahve haznesini ısıtıyoruz. Hazneyi kaynar su akıtarak ta ısıtabilirsiniz. Bu arada kahve fincanını da ısıtmanızda fayda var, zira fincan sıcak olursa içindeki espresso sıcaklığını ve aromasını daha uzun süre koruyacaktır. Espresso kahve fincanı, Türk kahvesi fincanı ebatlarında olup, tek farkı daha kalın olmasıdır. Ardından 1 ölçek (yaklaşık 7 gram) espressoya uygun çekilmiş kahveyi makinenin portafilter ismi verilen haznesine koyuyoruz. Ardından kahveyi sıkıştırıyoruz. Bazı kahve makinelerinin kahveyi sıkıştırma aparatı mevcuttur, eğer böyle bir aparat yoksa bu iş için üretilmiş ve yine coffee tamper ismi verilmiş özel metal aletleri kullanabilirsiniz. Burada kahveyi sıkıştırmamızdaki amaç, arada hava boşluğu kalmasını önlemek ve kahvenin içinden sıcak suyu ve sıcak buharın geçişini mümkün olduğunca yavaşlatmaktır. Yeterince sıkıştırmazsak, su aralardan hızla akar ve kahvenin içine işlemeden direk olarak aşağı geçer ve fincana düşer. Böylece haddinden sulu, yavan bir espresso’nuz olur. Sonuçta bardağı hazneye yerleştirerek, 30 gr suyu(10 bar basınçla)kahvenin içinden geçerek, 25 – 30 saniye kadar süzülmesiniz bekliyoruz. Tadaaa Espressonuz hazır.

espresso tamper
Espresso Tamper ile bastırılarak kahve iyice sıkıştırılır.

Burada önemli bir detay, çekilmiş espressonuz ne çok ince çekilmiş olmalı, ne de kalın olmalı. İlkinden su hızla akar gider, diğerinden de akamaz çok acı ve yoğun olur hatta portafilter’ın gözeneklerini tıkayabilir. Güzel şekilde yapılmış bir espresso, koyu renkte akmaya başlar ve giderek rengi açılır. Güzel renkli köpüklü bir renge dönüşür. Kahvemiz 30 saniye gibi bir zamanda hazır olmuş olmalıdır. Bir espresso fincanının 4/3 ü doldurulmalıdır. Hazırladığımız bu ölçü solo adını alıyor. Eğer bunun gibi bir ölçü daha yapıp kupada ikram edersek de duplo adını alır. Günümüzde birçok kahve dükkanında karşılaşabileceğiniz bir terim olan double espressoda aslında İtalyanca daki duplo‘un İngilizcesidir.

Eğer içimi sert, hafif damağı buran, ağzınızda katkısız kahve aroması bulunan, kekremsi bir tat bırakan tadımlardan hoşlanıyorsanız sizde espressoculardansınız demektir. Yok, size sert geliyorsa espressoyla bazlı diğer soft seçeneklere yönelebilirsiniz.

Bol kahve kokulu günler dileğiyle…

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …