fbpx
20 Mayıs 2024
Ana Sayfa / Kahve Makineleri / French Press / French Press nedir? Nasıl kullanılır?
French Press

French Press nedir? Nasıl kullanılır?

Genellikle kafelerde ve restoranlar da filtre kahve ile beraber verilen French Press kabaca bir kahve makinesi olarak nitelendirilebilir. Türk insanımız bu tarz aletlere alışkın olmadığı için ilk defa içenler masaya kahve gelir gelmez bir gerginlik yaşamaktadır. Bu gerginliğin nedeni üstte yer alan tutma yerini itip itmemek arasında gidip gelmektir. Bu gerginliği daha fazla kaldıramayan birey filtre kahveyi gelir gelmez demini almadan mahvetmek suretiyle o cihazın ne işe yaradığını anlar. Çünkü biraz beklenmesi gerekmektedir. Bu cihaz kahvenin demini almasını ve daha lezzetli olmasını, aynı zamanda ısısını da korumasını sağlar. Kahve gerekli kıvama geldikten sonra filtre bastırılarak süzme işlemi yapıldıktan sonra servis edilir ve afiyetle içilir.

Peki French Press Nasıl Kullanılır?

Eğer kahve düşkünü iseniz ve evde sabah uyanınca harika bir kahve keyfi yapmak istiyorsanız French press i evinize alabilirsiniz. Böylelikle güzel bir lezzet yakalamak için dışarıda kahve mekânlarına bir sürü para vermenize gerek kalmaz. French press kullanırken daha lezzetli bir kahve elde etmek için yapılması gerekenlerin başında kahve miktarını iyi bir şekilde ayarlamak gelir. İstediğiniz sertliğe göre kahve miktarını ayarladıktan sonra dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan biri de kahvenin iyi çekilmiş olmasıdır. Bunlar yapacağımız kahvenin kaliteli ve daha lezzetli olmasını sağlar.

Adını Fransızcadan almıştır. İlk olarak Fransa da ortaya çıkması nedeni ile ‘French Press‘ Fransız baskısı demektir. Adı ile özdeş bir cihazdır. Press pot,coffee press, coffee plunger olarak anılmış olmasına karşın ilk olarak 1929 yıllarda İtalyan ‘Attilio Calimani‘ patentini alarak ‘French Press‘ olarak dünyaya yayılmasını sağlamıştır. Diğer ülkeler de uzun yıllarıdır bulunmasına karşın bizim ülkemiz de tahmini olarak son 10 yıldır yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tabi bu olay yayılma ve öğrenme esnasında birçok işletmenin biraz zarara uğramasına neden olmuştur. Kullanmayı bilmeyen insanların kahveyi az bekletmesi veya çok bekletmesi sonucu kahve tam kıvamına gelmez ya da acı olur. Bu da müşterinin ‘ Ya pardon bakar mısınız? Bu kahve bozuk galiba. Değiştirir misiniz?‘ şeklinde tepkilere denen olmaktadır. Tabii bir işletmede müşteri her zaman haklı olduğu için o kahve değiştirilir. Size tavsiyem eğer nasıl kullanılması gerektiğini bilmediğiniz bir cihazla karşı karşıya iseniz ve çözemiyorsanız garsona sorun. Bu işletmeye zarar vermekten daha iyidir.

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …