fbpx
20 Mayıs 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Kahve mi Çay mı? – Hangisinde Daha Çok Kafein Var?

Kahve mi Çay mı? – Hangisinde Daha Çok Kafein Var?

Eveeet geldik eski Kahve mi Çay mı? Muhabbetine… Benim açımdan hangisinin ağır bastığını tahmin etmişsinizdir herhalde ama yinede incelemeyi tarafsız yapmaya çalışacağım, sıkıntı yok.

Kahve mi Çay mı?

İnsanların bu iki kafeinli içeceğin arasında karar vermesini etkileyen en önemli kısım bence  “Hangisi beni gergin yapar? Hangisi benim daha iyi odaklanmamı sağlar?” gibi konular. Tabiki bu sorular seçim yaparken cevaplandırılması gereken önemli sorular.

Bu konuya açıklık getirebilmek için taaa en başa gitmemiz gerekiyor, fincana gelmeden çok önce ki çay yaprağı ve kahve çekirdeği hallerine. Aslına bakacak olursak çay yaprakları kahve çekirdeklerine kıyasla daha fazla kafein içerirler. Yani demlemeden direk çay yaprağını veya kahve çekirdeği yerseniz, ( Nasıl yersiniz bilmem ) çay yaprağı kafein yönünden kahveyi eziyor geçiyor. Gel gelelim ikisini de demlediğimizde çay daha fazla sulanıyor ve kafein miktarını önemli oranda kaybederken, kahve daha fazla kafeini ortaya çıkartmış oluyor.

Sonuç olarak kahve mi çay mı? Tartışmasının kafein yönünden ezici bir üstünlükle galibi kahve oluyor. Zaten durup düşünürseniz mantıklı gelecektir. Kahve çok daha sert ve kuvvetli bir içecek. Renklerini ve yoğunluklarını bir düşünün, biri kap kara ve daha yoğunken diğeri daha açık tonlarda ve hafif içecekler.

Yok arkadaş teknik bilgi ver neymiş durum” diyenler için işte miktarları:

  • 1 Fincan kahve 95 – 200 miligram kafein içeriyor.
  • 1 Fincan siyah çay 25 – 48 miligram kafein içeriyor.
  • 1 Fincan yeşil çay ise 25 – 29 miligram kafein içeriyor.

Evet alın size kahve mi çay mı sorusunun kafein yönünden cevabı. Hangisini seçerseniz seçin belirli oranlarda kafein içmiş oluyorsunuz ve bu da size çeşitli oranlarda enerji patlamaları yaratıyor. Türkiye olarak biz genelde çaycı olsakta kahve içen çok büyük bir kesim de yok değil. Sabah kahvaltılarımızda vazgeçilmezimiz olan çayın yeri de ayrı şimdi. Her ne kadar kahveci bir insan olsamda sabah kahvaltılarında çay olmazsa bana kahvaltı gibi gelmez mesela.

Neyse çok konuşmanın gereği yok, elimden geldiğince ön yargısız olmaya çalışsamda ben kahve insanıyım arkadaş, diyerek rengimi belli ediyor ve uzuyorum.

Bol Kafeinli günler…

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …