fbpx
12 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Çekirdek Kahve / Starbucks Single Origin Papua New Guinea Çekirdek Kahve

Starbucks Single Origin Papua New Guinea Çekirdek Kahve

Evet Starbucks‘ın yeni bir kahvesi ile daha karşı karşıyayız, single origin serisi çekirdek kahvelerden Papua New Guinea Highlands yani bizim bildiğimiz adıyla Papua Yeni Gine kahvesini deniyoruz. Orta yaş ve biraz üzerindeki her Türk insanı gibi biz Papua Yeni Gine‘yi milletçe İş Bankası‘nın yıllar önceki bir TV reklamından çok iyi biliyoruz.

Papua New Guinea’ce biliyor musunuz?

Yav Vede Vedo Ham” desem eminim aranızda Papua Yeni Gine dilinde selam verdiğimi bilenler çıkacaktır. Evet yıllar önce İş Bankası’nın Haluk Bilginer, Uğur Yücel ve Arzum Onan‘ın oynadığı “Sağ Duyu” temalı reklam filmi ile tanıdık biz Papua Yeni Gine‘yi. Yıllar sonra Starbucks’ın raflarında Papua New Guinea Highlands yazan bir çekirdek kahve gördüğümde ilk aklıma bu geldi. Genç okuyucuklar “Ne diyo bu değişik ya?” diye sorgulamaya girişmeye başlamıştır bile. Hemen onları bu meraktan kurtarmak için reklamın videosunu aşağıda paylaşıyorum. Akabinde kahveyi incelemeye başlıyoruz merak etmeyin…

Kahvemizin kavrulma seviyesi ila başlayacak olursak ki beni en çok üzen kısmı bu oldu, klasik Starbucks Over Roasting mevzusu yine karşımızda. Nedense Starbucks neredeyse tüm kahvelerini aşırı derecede kavuruyor ve tabiri yerindeyse yakıyor. Bunda da benzer bir durum söz konusu, çekirdekler resmen kap kara kömür gibi kavrulmuş şekilde geliyor. Aslına bakarsanız Papua New Guinea kahvelerinin karakteristiği gereğince bir miktar fazla kavrulması gerekiyor ama Starbucks biraz abartmış görünüyor. Daha iyi bir kavurma profili ile daha müthiş bir kahve olması gayet muhtemel olan bir çekirdek, fazla kavrulma sebebiyle vasat bir kahveye dönüşmüş.

Premium Kahve mi Değil mi?

Papua New Guinea kahveleri genel olarak biraz hakkettiği yere gelememiş kahveler diyebiliriz. Birçok kişi kahve almak istediğinde klasikleşmiş Kenya, Guetemala, Colombia gibi seçeneklere yönelir. Aslında Papua Yeni Gine kahveleri ki özelliklede yüksek kesimlerde yetiştirilenleri müthiş lezzetlere sahip kahvelerdir. Kahvenin yetiştirildiği yer o kadar medeniyete uzak bir bölge ki, toplamaya gitmek 2 gün sürüyormuş. Pek çok kişinin bilmediği enteresan bir dipnot da vereyim size kıyak olsun; Dünyaca ünlü Premium kahve çekirdekleri olan Jamaika Blue Mountain kahvesini bilmeyen yoktur herhalde. Vakti zamanında Papua New Guinea de kahve yetiştirilmesi gündeme geldiğinde, Blue Mountain dan birçok kahve fidanları getirilmiş ve Papua Yeni Gine‘ye ekilmiş. Evet aslında o dünyaca ünlü Blue Mountain bitkisinin bir soyu Papua Yeni Gine de devam etmekte.

Her ne kadar yetiştiği iklimin özellikleri kahvenin kalitesinde belirleyici de olsa, Papua New Guinea kahvesi içerken premium bir kahvenin soyundan olduğunu bilmek insana biraz olsun hoş bi seda veriyor. Zaten son zamanlarda Blue Mountain kahvesinin toplanma ve yıkama aşamalarındaki tutarsızlıklardan dolayı bir kalite kaybı olduğundan bahsediliyor. Neyse biz kahvemize dönelim, bir dizi adanın en büyüğü olan Papua New Guinea volkanik ve düşük asiditesi olan bir toprağa sahip. Bu kahveye yumuşak bir içim ve düşük asidite olarak yansımış. Çevre bölgelerdeki ısıran acı tat ve asidite bu kahvede yok diyebiliriz. Kona Hawaii ve yukarıda da bahsettiğim gibi Jamaika Blue Mountain kahveleri ile çok yakın bir içimi var.

Papua New Guinea

Tadım Notları

Gelelim zurnanın zırt dediği yere. Papua New Guinea Highlands çekirdek kahve, yetiştiği volkanik toprak ve hafif tropikal iklim sayesinde kaliteli kahve çekirdekleri üretmek için uygun  bir ortamda yetişmiş. Bitkisel tatlar, kırmızı meyve notaları ile taçlanmış ve aynı zamanda çiçeksi bir fona sahip güzel bir tadı var. Biraz enteresan bir tanımla olmuş gibi gelebilir ama amin olun sizde tadım yaptığınızda “Aaa evet ya Kahvebaz böyle demişti” diyeceksiniz.  Genel olarak sıkı okuyucularım bilir, pek Starbucks kahvesi önermem ama arada bazıları içilebilecek gibi olabiliyor. İşte bu kahve de, diğer tüm Starbucks Çekirdek Kahve çeşitleri içinde bu klasmana en yakın çekirdeklerden birisi desem gayet doğru bir tespit yapmış olurum.

Kısacası deneyin ve damak tadınıza uygun olup olmadığını kendiniz test edin derim.

Bol Kafeinli günler…

Evet Starbucks'ın yeni bir kahvesi ile daha karşı karşıyayız, single origin serisi çekirdek kahvelerden Papua New Guinea Highlands yani bizim bildiğimiz adıyla Papua Yeni Gine kahvesini deniyoruz. Orta yaş ve biraz üzerindeki her Türk insanı gibi biz Papua Yeni Gine'yi milletçe İş Bankası'nın yıllar önceki bir TV reklamından çok iyi biliyoruz. Papua New Guinea'ce biliyor musunuz? "Yav Vede Vedo Ham" desem eminim aranızda Papua Yeni Gine dilinde selam verdiğimi bilenler çıkacaktır. Evet yıllar önce İş Bankası'nın Haluk Bilginer, Uğur Yücel ve Arzum Onan'ın oynadığı "Sağ Duyu" temalı reklam filmi ile tanıdık biz Papua Yeni Gine'yi. Yıllar sonra Starbucks'ın raflarında Papua New Guinea Highlands yazan…

Kahvebaz İnceleme

Aroma - 63%
Tat - 61%
Gövde - 57%

60%

Fena Değil

Starbucks'ın en azından Single Origin bir kahve çekirdeği satıyor olması bile denemek için yeterli bir sebep. Yok ben kahvede tertemiz bir aroma, güzel lezzet notaları ve kaliteli bir tat arıyorum diyorsanız size pek hitap etmeyebilir.

User Rating: 3.5 ( 3 votes)

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …