fbpx
20 Mayıs 2024
Ana Sayfa / Çekirdek Kahve / Kahve Satın Alma Rehberi ve Çekirdek Seçme Konusu
Kahve Satın Alma Rehberi

Kahve Satın Alma Rehberi ve Çekirdek Seçme Konusu

Kahve Satın Alma Rehberi

Bir fincan espresso, kullandığınız çekirdeğin kalitesi kadar lezzetli olacaktır. Bir çok insan espresso‘nun illa ki koyu, bol kafeinli ve üzerinde espresso ibaresi olması gerektiğini düşünür. Bunlar tamamen hurafedir. Evet açıklıyorum, espresso bir çok farklı kahve çekirdeğinden elde edilebilmektedir. (Espresso bir demleme yöntemidir, kahve çekirdeği tipi değil) Bununla birlikte bazı çekirdek tipleri diğerlerine göre daha iyi sonuç verebilmekte. İşte size mümkün olan en iyi espresso’yu elde edebilmeniz için en iyi kahve çekirdeğini seçmenize yardımcı olacak Kahve Satın Alma Rehberi.

Her Zaman Çekirdek Kahve Alın

Bunu daha ne kada net söyleyebilirim bilmiyorum; “Eğer müthiş bir fincan kahve içmek istiyorsanız, çekirdek kahveden başlamalısınız” Kahvenin değirmenden çekildiği incelik seviyesi ile oynayarak demleme esnasında iyi bir ayrıştırma elde edeceksiniz. Bunu hazır çekilmiş kahve ile yapamazsınız.

Daha da önemlisi, çekirdek kahveler, tazelik, aromaların korunması, full gövdeli ve taze demlenmiş bir kahve için olmazsa olmaz başlangıç noktalarıdır. Marketlerden yada raflardan aldığınız hazır çekilmiş kahveler genelde kuru, aromalarını ve karakterlerini kaybetmiş kahvelerdir. Bir süre sonra hepsi aynı tadı vermeye başlayacaklardır.

Çekirdek Kahve

Hava Geçirmeyen Ambalajlardaki Kahveleri Satın Alın

Birçok yerde hava geçirmez poşetlerin dışında basit ambalajlar ile kahvelerin olduğunu görmüşsünüzdür. Kesinlikle bunlardan uzak durun, hava geçirmez ambalajlardaki kahveler kurumaz, oksidize olmazlar ve daha taze kalırlar. Starbucks ve diğer kahvecilerdeki raflarda görebileceğiniz ambalajlarda küçük bir valf vardır. Bu valfler karbondioksiti dışarı sızdırırken daha hafif olan oksijenin içeri girmesini engellerler. Böylece kahveden yayılan karbondioksit kolayca dışarı atılırken hava ile temas minimuma indirgenerek kahvenin bayatlaması yavaşlamış olur.

Kahve alırken mutlaka bu tip ambalajlarda olmasına dikkat edin, eğer satın aldığınız kahveciniz bu tip ambalaj kullanmıyorsa en azından kavrulma tarihinin 2 hafta ve daha az olmasına dikkat edebilirsiniz. Ne kadar kısa o kadar iyi

Ambalajın Üzerinde Kavrulma Tarihi Yazmalı

Mümkünse bu tarih 2 haftadan fazla olmasın. Eğer pakette kavrulma tarihi yoksa barista‘ya sorun. Eğer bilmiyorsa yada pek sallamayıp umursamıyorsa hemen ordan uzaklaşın derim. En basit bile kavrulma tarihinin bir çekirdeğin en önemli tazelik ve aromatik özelliği olduğunu bilir.

Çekirdek Kahve

Çekirdeklerin Üzerinde Bariz Şekilde Yağ Tabakası Olmasın

Çekirdeklerin üzerinde fark edilebilecek boyutta yağ tabakası, fazla kavrulmaya işarettir. Kahve çok kavruldukça karbondioksit kahvedeki yağı, hücrelerden dışarı doğru itecektir. Çok sıcak yada uzun süreli kavurma işlemine maruz kalan çekirdeğin hücre duvarı zarar görecek ve içerdiği yağın akışkanlığı azalacaktır. Bunun sonucu olarak yağ çekirdeklerin yüzeyine doğru çıkacak ve üzerinde görünebilir bir yağ tabakası oluşturacaktır. Kavurma daha düşük sıcaklıklarda yapıldığında hücre duvarı stabil kalacak ve yağ dışarı çıkamayacaktır. Fazla kavrulmuş kahve boş ve yanık bir tat verirken, uygun şekilde kavrulmuş kahve, içerdiği yağlar ve dokusu sayesinde daha lezzetli bir espresso elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca yağlı çekirdekleri öğüttüğümüzde daha yapışkan olacaklar ve bu da düzenli olmayan bir demlemeye yol açacaktır. Şunu da hemen belirteyim ki sonra kahve severler tarafından linç edilmeyelim ehehe, kahveler aşırı kavrulmadan da Dark Roast dediğimiz koyu kavrulma işlemi yapılabilmekte. Eğer Dark Roast seviyorsanız, işinin ehli bir kavurucudan, yanmamış, yağ seviyesi ayarlanmış ve iyi kavrulmuş kahveler satın alabilirsiniz.

Son olarak, eğer hava geçirmez ambalajda kahve satın alıyor ve içine bakma şansınız yoksa, güvendiğiniz bir kahveciden almanızda fayda var.

Çekirdek Kahve

Kahvenin Kaynağı Belli Olmalıdır

Single Origin yerine bir Blend kahve çekirdeği bile alıyor olsanız, baristanın en azından kahvenin geldiği yer hakkında ufakta olsa bir bilgisi olmalıdır. Eğer fikri yoksa, bu kahvenin kötü olduğu anlamına gelmez tabiki ama kahvecinin çalışanlarının konu ile ilgili eğitimine pekde önem vermediği sonucuna varabiliriz. İyi kahve dükkanları ve kahveciler, baristalarını, kahvelerin geldiği yerler ve hangi bölgelerin tadım konusunda ne gibi farklılıkları olduğu konusunda iyi bilgiler ile eğitirler.

Kısacası, gördüğünüz gibi nitelikli kahve içmek istiyorsanız bir takım zorluklar ile karşı karşıya kalacaksınız. Kahvebaz her zaman olduğu gibi bu konuda yanınızda, blog’daki detaylı rehberleri ve Kahvebaz sosyal medya kanallarını takip edebilir, aklınıza gelen her tür soruyu e-mail yada diğer kanallardan kahvebaz’a iletebilirsiniz.

Bol Kafeinli günler…

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …