fbpx
12 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Cold Brew Nedir? En iyi nasıl Demlenir?
Cold Brew

Cold Brew Nedir? En iyi nasıl Demlenir?

Kahve… Kimilerimiz bir iş gününden sağ salim çıkabilmek için hayatını ona bağlamış, kimilerimizde sadece zevkinin peşinde. Espresso olsun, Cold Brew olsun, yada bol köpüklü bir latte olsun, iflah olmaz bir tiryaki olsanızda, arada sırada kahve içen ortalama bir içici olsanızda, eminim hepimiz iyi bir fincan kahve ile kötü olanı ayırt edebiliyoruzdur.

Aslında güzel bir kahve yapmak için sadece su ve öğütülmüş kahve çekirdeği gerekiyor olsa bile kötü bir kahve demlemek o kadar kolay ki… Peki kahveyi kötü yapan nedir? Çok sert mi yapıyorsunuz , çok hafif mi? Belki de kötü bir Blend kullanıyorsunuzdur yada kahveyi ateşin üzerinde çok uzun tutuyorsunuzdur. İşte bu yüzden iş yerlerinde ve ofislerde ki filtre kahve makinalarından çıkan kahveler belkide en kötü kahvelerdir. Pot dakikalarca hatta saatlerce cihazda takılı ve ısıtma konumunda kalır, sonuç olarak da kahvedeki o yanmış kötü tat ortaya çıkar. Aslında kahve değil katran yada yoğun bir çamur içiyorsunuzdur.

Güzel kahve demlemenin anahtarı Kimya dır. Güzelce öğütüp demlemeye hazırladığınız o müthiş kokulu kahve, Malik, Asetik ve quinic asitler olmak üzere birçok organik asit, ve fosforik asit gibi inorganik asitler muhteva etmektedir. İşte bu asitler yüzünden kötü kahve ağızda asidik, acı ve kötü bir tat bırakmaktadır. Peki belkide favori kahve dükkanınızda içtiğiniz kahveden de güzel bir fincan kahveyi kendi olanaklarınızla demlemenin sırrı nedir diye sorarsanız? Artık Cold Brew denemenizin zamanı gelmiş derim…

Cold Brew

Nedir Bu Cold Brew Hacı Abi?

Aslında temelde soğuk suyla demlenen kahve diyebiliriz. Cold Brew ‘un tadı hoş ve tatlıdır çünkü; İçeriğinde kötü asitlerin yerine tatlı ve içimi kolay olan iyi asitleri fazlaca bulunur. Cold Brew‘un uzun, zahmetli ve pahalı ekipmanlar gerektirdiğini düşünüyor olabilirsiniz ama açıkçası Starbucks gibi bir Cold Brew hazırlamak zorunda değilsiniz. Evinizde çok güzel Cold Brew’lar demleyebilirsiniz, gerekli olan sadece 10 dakikalık bir çaba ve biraz bilgi diyebiliriz.

 

Nelere İhtiyacınız olacak?

 • Kahve
 • Su
 • Güzel ve derin bir kap
 • Süzme Peyniri Süzmede kullanılan kumaş
 • Cam bir kavanoz

Cold Brew Kahve Nasıl Yapılır?

 1. Kahve çekirdeklerinizi Öğütün. Öğütme seviyesi diğer kahve türlerine göre oldukça iri olabilir. İnce çekilmiş Kaya tuzu boyutları size referans olabilir. Eğer elinizde sadece ince çekilmiş kahve bulunuyorsa ( Kahve makinelerinde kullandığınız türden ) onunla Cold Brew yapmayın derim. Zira kahvenin tadı acı ve kötü olacaktır.
 2. Kahve ve Suyu karıştırın. kabınıza 1 Kg su koyun ve üzerine kahvenizi ekleyin. Eğer normal bir demleme istiyorsanız bu karışıma koyacağınız kahve miktarı kabaca suyun 8 de 1 ‘i kadar yani 125 gr kadar olmalı. Daha sert bir kahve istiyorsanız 250 gr da koyabilirsiniz, bu tamamen kişisel tercih meselesi fakat dünyaca ünlü birçok demeleme ustası 4 de 1 oranı önermekteler.
 3. Kahve ve su karışımınızı şöyle güzel bir karıştırın. Bu kahvenin demlenme sürecini başlatacaktır.
 4. Kahvenizi 12 ila 15 saat boyunca buzdolabınızda soğumaya bırakın.
 5. Karışımınızı peynir süzme kumaşı sarılmış ince bir süzgeçten geçirin.
 6. Servis yaparken üzerine karışımı dengelemek için su yada süt ilavesi yapın. Burda da testlerinize 1 e 1 oranı ile başlamanızı öneririm. Dediğimiz gibi bu kısımlar tamamen kişisel tercihinize bağlı. Örnek olarak ben; 1 adet vanilya çubuğu, 350 gr kadar süt ve 125 gram kadar şeker ekliyorum. Gayet nefis bir Cold Brew elde ediyordum, tavsiye ederim.
 7. Hazırladığımız bu karışımı hava geçirmeyen güzel bir kap içerisinde ve buzdolabında olmak kaydıyla 3 gün kadar saklayabilirsiniz. Bundan uzun süre saklarsanız içerdiği kahve, süt ve şeker gibi eklentiler yavaş yavaş kahvenizin içinde ayrışacak ve tadını bozarak raf ömrünü düşürecektir. 6.ıncı maddeyi gerçekleştirmeden önce, kahvenizi daha konsantre haldeyken saklarsanız 1 hafta kadar kalitesi ve tadı bozulmadan taze kalacaktır.

Cold Brew

Son Öneriler ve İpuçları

 • Filtrelenmiş (arıtma su) temiz su kullanmanızda büyük fayda var. Şişe sularıda kullanabilirsiniz ama filtrelenmiş su  kesinlikle daha iyi bir netice veriyor.
 • Sabrınızın çok çabuk taşacağını ve kahveyi hemen dolaptan çıkartmak isteyeceğinizi biliyorum, kesinlikle 12 saatten önce dolaptan çıkartmayın. Emin olun beklemenize değecek.
 • Cold Brew kahveniz uzun süre dayanıklıdır ama şunu unutmayın ki sıcaklık seviyelerine karşı aşırı hassastır. Örneğin 3 derece ile 60 derece arası sıcaklıklar kahvenizin hızla bozulup bayatlamasına sebep olacaktır. Sağlığınızı tehlikeye atmamaya özen gösterin.
 • Cold Brew normal kahveye oranla daha sert bir kahvedir. Bu yüzden kendinizi duvardan duvara vurmamak ve kafein manyağı olmamak için içtiğiniz Cold Brew miktarını iyi ayarlayın.

Evet artık hepimiz enfes Cold Brew‘ları yapabildiğine göre, afiyet olsun diyebiliriz…

Bol Kafein’li günler…

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …