fbpx
20 Mayıs 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Cafe Cubano Nedir? – Nasıl Yapılır?
Cafe Cubano

Cafe Cubano Nedir? – Nasıl Yapılır?

Orada burada Cafe Cubano yu muhtemelen duymuşsunuzdur diye tahmin ediyorum. Peki nedir bu Cafe Cubano hadisesi diye merak ediyorsanız devam edelim.

Aslında Cafe Cubano, tahmin edebileceğiniz gibi Küba’ya Espresso makinelerinin ithal edilmeye bağlamasıyla birlikte, yerel halkın bu espresso‘yu kendi damak zevklerine uygun bir hale getirmek için bir takım değişiklikler yapmasıyla ortaya çıkan bir kahve türevi. Aslında çok da müthiş bir değişiklik yapıldığını söyleyemeyiz. Espresso yapılırken içine ince bir katman esmer şeker eklediğinizde Cafe Cubano elde edebiliyorsunuz.

KübaMiami, Florida ve Tampa gibi şehirlerde akşamüstlerinde ve sabah kahvaltılarından sonra içilen bir kahve çeşidi olarak biliniyor. Cafe Cubano‘nun aynı zamanda bizdeki türk kahvesi gibi sosyal bir özelliğinden de bahsedilebilir. Bu kahveyi yapmak için tercih edilen çekirdekler genelde İspanya ve İtalya da olduğu gibi fazla kavruluyorlar. Sonradan eklenen şekerin içindeki sukroz, espresso makinasının yüksek basıncı ile birleşerek hidrolize olarak kahveye derinlemesine karışmakta. Böylece kahveye sonradan eklenen şeker den çok daha güzel bir tat, yoğun bir kıvam ve farklı bir aroma elde edilebilmekte.

Ben evde bunu nasıl kolay bir şekilde hazırlarım? diye merak içnindeyseniz hemen basit bir tarifini vereyim.

Mokapot ile suyun kaynamasını takip eden ilk kahve ile bir miktar esmer şekeri krema kıvamına gelinceye kadar süratle ve hızlı hareketlerle karıştırıyoruz. Sonra hazırladığınız kahvenin üstüne bunu bir krema gibi döküyoruz ve işte karşımızda Küba’nın Cafe lerinden çıkıp gelmiş bir kahve tadı…

Birkaç alternatif varyasyonundan daha bahsederek konuyu noktalayalım isterseniz.

Cortadito, aslında Cortado‘nun ispanyolcasıdır. Farkı ne diye soracak olursanız, cubano‘nun tatlandırılmışı diyebiliriz. Ayrıca üzerine 1 e 1 yada 1 e 2 oranında süt köpüğü ilave edilerek servis edilmektedir.

Cafe Con Leche, yine İspanyolca da bildiğimiz Sütlü Kahve ‘ye verilen isimdir. Cubano’nun yanında 1 bardak sıcak süt ile servis edilir. İstediğiniz kıvamı oluşturmak için bu süte arzu ettiğiniz kadar espresso‘nuzu ilave ederek hüpletebiliyorsunuz.

Colada, 4 ila 6 shot Cubano‘nun köpük bir bardakta ve yanında tek kullanımlık plastik bardaklar la birlikte servis edilmesidir. Bizim kültürümüzdeki semaver mantığı ile “Haydi ortaya bi Colada söyleyek te hep beraber içek” mantığında takılmak için birebirdir.

Afiyet olsun….

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …