fbpx
23 Nisan 2024
Ana Sayfa / Genel / Akıllı bir Kahvesever Olmanız için 7 Öneri
kahvesever

Akıllı bir Kahvesever Olmanız için 7 Öneri

Bilim insanları kahveden maksimum oranda yarar sağlayabilmeniz için gerekli mevzuları araştırmışlar ve sonuçları biz fani kahvesever’ler ile paylaşmışlar. Sonuçlar göstermiş ki; muhtemelen bu işi yanlış yapıyorsunuz… İşte bu yüzden her zaman sezgisel olan yol doğru yoldur tabiri doğru değildir…

İşte daha zeki bir kahvesever olabilmeniz için 7 küçük adım;

  1. Sabah saat 10.00 dan önce Kahve Yok

Biz insanoğlu 24 saatlik periyotlar halinde çalışmakta olan ve Kortizol isimli hormonun salgılanmasını düzenleyen, Circadian Clock isimli bir hormonal döngüden yüksek oranda etkilenmekteyiz. Kortizol seviyelerimiz gün içinde 3 defa tepe noktalara dayanmakta. Bunlar sırasıyla 08:00 ile 09:00 arası, 12:00 ile 01:00 arası ve son olarak da 17:30 ile 18:30 arası olarak bilinmekte. Kahve içmek için en uygun zaman da bu saatler arasında kalan ve Kortizol seviyesinin dip yaptığı saatler diyebiliriz. İlk dip noktası da tahmin edebileceğiniz gibi sabah 10:00 dan sonra gerçekleşmekte.

Sabah kalkınca canınızın deli gibi kahve çekmesi durumu tamamen sizin vücudunuzu bu şekilde alıştırmış olmanızdan kaynaklanıyor. Pavlov’un Köpeği desem yeterince açıklamış olurum sanırım. eheheheh Neyse kendinizi iyi eğitimli bir köpek gibi davranma dürtüsünden kurtarın ve kahve içme zamanlarınızı doğru ayarlayın.

kafein

  1. Ne kadar Kafein tükettiğinizi bilin…

Yaklaşık 400mg kafein tüketimi genel olarak birçok yetişkin için güvenli bölge çizgisi olarak kabul edilir. Bunun üzerinde kafein tüketimi kabaca insanı rahatsızlığa, titremelere, bozuk bir mide ve hatta insomnia‘ya kadar götürebilen bir dizi sakat duruma sevk etmekte. İlginç bir şekilde erkeklerin kadınlara göre kafeine daha duyarlı oldukları ortaya çıkmış. Bu sonuç kadınların erkeklerden üstün olduğu argümanına destek veriyor.

Siz şimdi hemen “Ne kadar kafein tükettiğimizi nası ölçecez kardeşim?” şeklinde bir serzenişe girmeden önce hemen şöyle bir genelleme ile size destek olayım:

Hazır kahveler (Nescafe ve türevleri) = 65 – 100 mg Kafein
Demlenmiş Kahveler = 80 – 135 mg Kafein
Espresso Shot = 100 mg Kafein
Drip ile demlenmiş (Filtre ) kahveler = 115 – 175 mg Kafein
McDonals Kahvesi = 165 mg Kafein
Starbucks Kahveleri = 165 mg

Yukarıdaki tabloda ev kahveleri 220 ml‘lik bardak olarak hesaplanırken kahve dükkanlarındaki kahveler 470 ml‘lik olarak verilmiştir.

  1. Kahvesever Hafızanızı Roketleyin

Araştırmalara göre 200mg kafein hafızayı güçlendiriyor ve roketliyor. Tabiki bunun gerçekleşmesi için kahveyi öğrenme olayından hemen sonra içmeniz gerekmekte, öncesinde değil. Bir daha önemli bir mevzuyu öğrenmeniz gerektiğinde bunu hatırlayın. Mesela bu makale gibi eheheh Daha akıllı bir kahvesever olabilmek için makaleyi bitirdiğiniz gibi bi kahve için, hadi yaşadınız bendensiniz…

  1. Coffee Nap (Kahve den sonra küçük bir şekerleme uykusu çekmek)

Öğleden sonraları günün sonuna doğru gelen ağırlık ve angaryadan nefret mi ediyorsunuz? Bi kahve çakın ve küçük bir şekerleme uykusu çekin. Kafein‘in etki etmesi ortalama 20 ile 30 dakika sürecek bir süreç, tam uyandığınızda etkisi maksimumda olacaktır.

Araştırmalara göre kahve ve kısa uykunun beraber yapılması, ikisinden birini tek başına yapmaktan çok daha efektif olduğunu göstermekte. Coffee Nap, günün geri kalanında yenilmez olmanızı ve süper kahraman gibi ortalarda dolanmanızı sağlayacak.

coffenap

  1. Üretkenlik Okey ama Yaratıcılık ?

Kafein uyarıcıdır. Doğal olarak bir fincan kahveden alacağınız bir shot enerji, iş ortamında üretkenliğinizi büyük oranda arttıracaktır. Buna karşılık, kahvenin yaratıcılığı arttırdığına dair hiç bir bilimsel kanıt bulunamamış. Ama şuda var ki bir kahve dükkanında çalışmanın yaratıcılık üzerinde büyük oranda etkisi olduğu kanıtlandı. Araştırmacılar, yaratıcılık gerektiren işler ile uğraşırken ortamdaki gürültü ve benzer seslerin çok faydalı olduğunu bulmuşlar. Bir daha ki sefer bulmaca çözmeniz gereken zamanda hemen kütüphaneye gitmektense yakındaki bir kahve dükkanına koşun derim…

  1. Atletik Performansınızı Roketleyin

Daha hızlı koşmak yada daha uzun mesafe koşmak mı istiyorsunuz? O zaman birdahaki idmandan yaklaşık 1 saat önce bir kahve için. Kafein yağlarınızı yakıt olarak kullanarak dayanıklılığınızı arttıracak ve bu efekt birkaç saat kadar sürecektir. Ayrıca kahve beyninizdeki endorfin seviyelerini arttıracağı için kendinizi idman için daha bi motive hissedeceksiniz.

atletik

  1. Kahvenin Sağlıklı yönlerini Sabote Etmeyin

Kahvenin sağlık açısından birçok faydası bulunmakta. Son araştırmalar gösteriyor ki: Kahve içenler, Kalp Rahatsızlıkları, Felç, Şeker Hastalığı, İntahar ve Parkinson gibi nörolojik hastalıklardan kaynaklanan erken ölümleri önemli ölçüde önlemekte.

Fakat bu faydalar, kahvenizi nasıl içtiğinize göre özelliklerini kaybedebilmekteler. Kahvenin en baba destekçisi süt, krema, şeker ve yapay tatlandırıcılardır şüphesiz. Fakat bunlar kötü şeyler ve kahvenize gereksiz seviyede yağ ve kalori eklemekteler.

Eğer sade kahve bana göre değil arkadaş diyorsanız, düşük kalite inek sütündense bitkisel sütlere ( badem yada hindistan cevizi sütü gibi) yönelmenizde fayda var. Eğer şeker yada tatlandırıcısız yapamıyorsanız bunların yerine de tarçın, tatlandırılmamış kakao gibi baharatlara yönelebilirsiniz.

Evet Kahvebaz‘dan şimdilik öneriler bu kadar. Uymak yada uymamak size kalmış tabiki ama akıllı bir kahvesever olmak ve kahveden aldığınız zevki maksimum seviyelere çıkartmak istiyorsanız bu reçeteye uymaya çalışın derim.

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …