fbpx
29 Mart 2023
Ana Sayfa / Çekirdek Kahve / Gardelli Rwanda / Karisimbi Çekirdek Kahve İncelemesi

Gardelli Rwanda / Karisimbi Çekirdek Kahve İncelemesi

Nitelikli kahve sevenler ve 3. dalga kahve akımını takip edenler, bir süre sonra ister istemez Gardelli ismini duymakta ve o eşsiz Gardelli kahvelerini tatmaktalar. Tabiki bulabilenler diyelim zira henüz Türkiye de Gardelli Kahve‘nin bir distribütörü yok.

Gardelli de neymiş?

İtalyada ikamet eden Rubens Gardelli isimli bir elemanın kahve markası diye özetleyebiliriz. Peki kim bu Rubes Gardelli? Hemen cevaplıyorum; 2014 – 2015 – 2016 – 2017 WCE Italy Coffee Roasting Championship ödüllerine sahip, inanılmaz bir kahve dahisi diyebilirim. “Ulan ne Abarttın Arkadaş?” diyenler olmuştur, ilk Gardelli Kahvelerinizi içtikten sonra tekrar konuşalım arkadaşlar diyor ve konuya devam ediyorum.

Gardelli Kahvelerinin çok sade ve şık, Pembe bir paketi bulunuyor. Hatta rahatlıkla Girly diyebileceğimiz bir tasarıma sahip olan paketi açtığınızda yüzünüze vuran o inanılmaz kokular şöyle bir kendinize gelmenizi sağlıyor. Klasik bir kahve paketi açıldığında otomatik olarak bir ön yargınız olur. Kavrulma derecesi ve kavrulmadan sonra geçen zamanla orantılı olarak ortalama bir kahve kokusu alacağınızı düşünürsünüz. Bu düşünceleri bir kenara bırakın derim.  Mesela elimizdeki Rwanda Karisimbi kahvesini ele alalım. Paket açıldığında burnumuza net bir şekilde kızılcık, bal ve ada çayına benzer kokuyu almamak imkansız. Kahve kokusu neredeyse bunların hepsinden sonra geliyor burnunuza.

Bu kahve Gardelli tarafından espresso ve Filtre kahveye uygun olarak nitelendirilmiş. Espresso için biraz light bir kavrulma gibi gözüksede benim şahsi düşünceme göre gayet yerinde bir kavrulma seviyesi. Filtre ve pour over yöntemler için zaten söylenecek hi bir şey yok. Kahvenin tüm tatlarını ve aromalarını son noktasına kadar almanıza olanak veriyor.

Rwanda da neresi oluyor?

Biz ona Ruanda diyoruz ve kendisi Afrika kıtasının ortalarında bir küçük ülke. Küçük diyorum çünkü nüfusu ortalama 12 milyon civarında. Karisimbi ise bu güzel ülkenin belkide en güzel yerlerinden birisi. Bölge ülkenin kuzey bölümünde kalıyor ve Ruanda ortalamasına göre bile ülkenin en yüksek kahve yıkama yerlerinden birisi. Kahve ortalama 2000 metre civarında yetişiyor ve bu yüksek irtifa kahvenin yıkandıktan sonra kurutulma sürecinde de aktif bir rol oynuyor. Soğuk olduğu için kahvenin kuruma süresi de doğru orantılı olarak uzuyor ve bu da kahveye karakteristik özelliklerinden birini kazandırıyor.

Gardelli

Karisimbi de 2015 yılında kurulmuş ortalama 300′e yakın kahve çiftliği bulunmakta ve bunların hepsi hasat zamanında kahvelerini toplamaktalar. Yıkanmış çekirdek kahvede tamamen çekirdeğin içindeki tatları korumak, dışındaki meyveden gelen tatları ise tamamen yok etmek amaçlanmakta. Böylece yıkanmış kahve tamamen bitkinin büyüme evresinde absorbe ettiği şeker ve diğer besin değerleri korunmaktadır.

Tadım notları

Gardelli CoffeesPaketi açtığımızda burnumuza gelen kokulardan bahsetmiştim biraz önce, işte ordaki ada çayı benzer konu ne diye merak ederken paketin üzerinde yazan Verbana kelimesini gördüm. Verbana, bizim Mine Çiçeği ya da Yer Minesi olarak bildiğimiz örtücü bir bitki türü. Hatta Avrupada çayınında olduğunu söylerler ama ben hiç içmedim. Lipton‘un Verbana Çayı var dediler, araştırdım hakkaten de varmış ve bizdeki ada çayına benzer bir tadı varmış. Neyse bunu geride bıraktığımıza göre sıradaki tadımız yine pakette ikinci sırada yazan kızılcık. Normalde ekşi olduğu için pek çok insan tarafından tüketilmez ama bu kahveye verdiği tat inanılmaz güzel olmuş. Gardelli kahvelerin içenler çok iyi bilir, kahvenin paketinde yazan tat notalarının sıralaması, kahveyi yudumladığınızda hissettiğiniz tatlar ile aynı şekilde sıralanmıştır. Mesela Gardelli Rwanda Karisimbi kahve paketinde sırasıyla; Verdana – Cranberries – Honey – Orange – Caramel  yazmakta.

İlk yudumu aldığınızda az da olsa bir ada çayı tadı ile başlıyor kahvenin verdiği his. Sonrasında bir kızılcık burukluğu karşılıyor bizi. Nihayet kahveyi yuttuğumuzda kısa bir portakal çiçeği tadı belli belirsiz hissedilebilirken, yaklaşık bir 10 saniye sonra geride ağzınızda adeta bir karamel şekeri emdiğinizde kalan tat kalıyor. “Ulan ne anlattı bea” diyeceksiniz şimdi ama hakikaten bu kahvenin insana hissettirdiklerini kelimeler ile anlatmak pek mümkün değil.

Sonuç Nedir Şimdi?

Evet arkadaşlar, sonuç nedir bence gayet ortada. Gardelli Kahvelerini çok beğendiğim ve biraz ön yargılı olduğumu anlamışsınızdır ama yinede şunu gayet net söyleyebilirim ki; Bir kez Gardelli kahvesi içtiğinizde bir daha vasat kahve içebilmenize imkan ihtimal yok. Alışkanlık hatta bağımlılık yapıyor desem hiç abartmış olmam. Eğer aranızda herhangi bir Gardelli kahvesi içmiş ve bu incelememe ekleme yapmak isteyen okuyucular varsa, aşağıdaki yorum bölümüne düşündüklerini yazarsa sevinirim.

Bir incelememiz daha sona erdi, ben gidip bi Gardelli daha demliyim.

Bol Kafeinli Günler…

Nitelikli kahve sevenler ve 3. dalga kahve akımını takip edenler, bir süre sonra ister istemez Gardelli ismini duymakta ve o eşsiz Gardelli kahvelerini tatmaktalar. Tabiki bulabilenler diyelim zira henüz Türkiye de Gardelli Kahve'nin bir distribütörü yok. Gardelli de neymiş? İtalyada ikamet eden Rubens Gardelli isimli bir elemanın kahve markası diye özetleyebiliriz. Peki kim bu Rubes Gardelli? Hemen cevaplıyorum; 2014 - 2015 - 2016 - 2017 WCE Italy Coffee Roasting Championship ödüllerine sahip, inanılmaz bir kahve dahisi diyebilirim. "Ulan ne Abarttın Arkadaş?" diyenler olmuştur, ilk Gardelli Kahvelerinizi içtikten sonra tekrar konuşalım arkadaşlar diyor ve konuya devam ediyorum. Gardelli Kahvelerinin çok sade ve…

Kahvebaz İnceleme

Aroma - 100%
Tat - 96%
Gövde - 91%

96%

Süper

Starbucks'ın en azından Single Origin bir kahve çekirdeği satıyor olması bile denemek için yeterli bir sebep. Yok ben kahvede tertemiz bir aroma, güzel lezzet notaları ve kaliteli bir tat arıyorum diyorsanız size pek hitap etmeyebilir.

User Rating: 4.05 ( 2 votes)

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …