fbpx
23 Nisan 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / 3. Dalga Kahve Akımı Nedir? Nasıl Uzman Olunur?
Kahve Akımı

3. Dalga Kahve Akımı Nedir? Nasıl Uzman Olunur?

3.Dalga Kahve Akımı denilince hemen akla birbirinden ilginç demleme yöntemleri ve cihazları geliyor. Demleme oyuncakları çeşitlendikçe ev-ofiste iyi kahve yapmak kolaylaştı diyebiliriz. Bunlara taze kahve ve biraz bilgi eklenince Altın Fincan’a ulaşmak artık hayal değil. Hario v60, Chemex, Aeropress, Kalita, Filtre Kahve Makinesi ve French Press‘te harika sonuçlar alınabilir.

Bu yola baş koyduysanız parmak hesabı, göz kararı, gaipten haberlerle ne bir tutarlılık yakalanabilir nede kahvenin potansiyeli ortaya çıkar. Küçük bir bütçeyle kahve deneyiminizi “Ruhani” bir boyuta taşımak alacağınız en iyi karar olacaktır.

3. Dalga Kahve Akımı = Zamana Karşı Yarış

Zamana karşı bir yarıştır bu… Kahve de bir gıdadır. Kavrulup, birkaç gün dinlendirilip CO2 attığında içilmeye hazırdır ve akabinde oksidasyon, yağların yanması gibi sebeplerden tatsal olarak hızla çürür, aromalarını kaybeder. Kahvenizi yerel bir kavurucudan az az ve taze alın. Süpermarket kahvelerinden, uluslararası zincirlerden uzak durun çünkü defakto bayattır.

Kahve Akımı

Transparanlık

Kavurucunuz kahvesinin seceresini verebilmelidir. Arabica tek başına kaliteyi göstermez. Aynı şekilde sadece ülke adı da kalite demek değildir. Bölgesini, çiftliğini, kooperatifini, üreticisini, işleme metodunu, kahvenin cinsini, hasat tarihini vs. sunamıyorsa vedalaşın.

Saklama Zamanı

Kahvenizi kesinlikle çekirdek halinde saklayın. Tek yönlü valfli, zipperlı paketleri yeğleyin. Bu valfli paketlerde CO2 valf tarafından yavaşça dışarı atılırken daha hafif olan oksijen pakete sızamaz. Nemsiz, ışık almayan, serin bir yerde saklamaya çalışın.

Mis gibi Koktu

Öğütülmüş kahve almayın. İşlevsel, hesaplı el değirmenleri mevcut. Öğütme, yüzey alanını genişletip çözünürlüğü arttırır ama aynı zamanda oksidasyonu da hızlandırır. Demlemeden hemen önce öğüterek kahvenin aromalarını ve tatlarını korumuş olursunuz. Kahvenizi öğütürken; demleme süreniz ( Kahvenin su ile teması ) ne kadar uzunsa o kadar kalın, ( French Press ) ne kadar kısaysada o kadar ince ( espresso ) olarak öğütün.

Aslan Yattığı Yerden Belli Olur

Ekipmanlarınızı kesinlikle temiz tutun. Kahve yağları, partiküller birikip kahvenize kötü tatlar geçirebilir.

Altın Oran

1gr kahve 15gr sudan, 1gr kahveye 17 gr suya kadar geniş bir aralıkta oynayın. Örneğin Hario V60-02‘de 15 gr kahve kullanmak için 250 gr civarında bir suyla başlayıp, bu oranı ve hedeflediğiniz süreyi gözeterek çekim ayarınızı bulun. Unutmayın 3. Dalga Kahve Akımı bu şekilde oynamalar ile kendi tarzınızı bulmanız için bir çok olanak sunuyor.

Sıcak çok Sıcak

Kahvedeki katıları çözen sıcak sudur. (Suyun mineral Kompozisyonuda önemli) Manuel demlemelerde 92-97 C aralığı yeğlenir. Derece ayarlı bir kettle ile tutarlılık yakalanır. Suyu kaynatıp basit bir termometre ile ölçerek istenilen dereceye soğutmak ikincil çözüm olmalıdır.

Kahve Akımı

Su Hayattır

Su kahvenizi rezil de edebilir vezirde. Kahvenin en fazla ihmal edilmiş unsurudur. Çoğunlukla gövdeli, asidik, ekşi, tuzsu, parlak, çökeltimsi gibi ifadelerin baş sorumlusudur. Yumuşak ya da saf su berbat kahve yapar. Damacana suyunuzun değerlerine bakın: TDS ya da sertlik için 50-60 ppm‘in üstü, alkalinite için 40mg/L civarı, magnezyum ve kalsiyum için 60/40 oranı, PH için nötr yada 6,5 – 7,5 aralığını gözetin. Su kokusuz ve tadsız olmalıdır. Çeşme suyundan uzak durun.

Kağıt mı? Metal mi?

Kahvenin gövdeli (çözünmemiş katı oranını anlatır), asidik, hafif, yoğun vs olmasını filtrenin tutuculuğu belirler. Kağıt filtre yağları hapsederken, metal filtreler ince/tozsal partikülleri ve yağları geçirir. Kağıt pratiktir, temizliği kolaydır. Metal çevreyi kirletmez ama biriken yağları temizlemek zorlaşır.

Baskül – Tartı

Basit bir dijital tartıyla kahve ve suyun miktarını izleyip tekrarlanabilen, tutarlı demlemeler yapabilirsiniz.

Kuğu Gölü Balesi

Kuğu boyunlu bir kettle iyi bir teknik isteyen Hario V60 gibi manuel demlemelerde elzemdir. Kesinlikle kullanın.

Zamana Karşı

Basit bir timer yada cep telefonunuzdaki kronometre uygulaması çoğu zaman yeterlidir…

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …