fbpx
20 Mayıs 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Kahve Dükkanı ve Yükselen Kahve kokusu
Kahve Dükkanı

Kahve Dükkanı ve Yükselen Kahve kokusu

Yoğun bir güne iyi başlayabilmenin anahtarı, kahve yada en yakın Kahve Dükkanı . Suyla karıştığında hatta daha kavanozunun kapağı yeni açıldığında ortaya çıkan o enfes, cezbedici koku. Sabah uyandığınız zaman evin içi mis gibi tazecik kahve koktuğunda yataktan çıkıp güne başlamak için siz de daha hevesli olmuyor musunuz? Doğrusu o taze kahve kokusunu duyunca güne daha hevesli başlamamak elde değil.

Sadece sabahları değil, yorucu bir günde de yenilenmek için bir fincan kahve işe yaramaz mı? Uzun ve uykusuz bir geceye hazırlanmak için de kahve birebir değil midir? İster öğrenci olun, isterseniz çalışan biri olun, ister ev hanımı ya da iş arayan biri bile olsanız, kahve gün içinde mutlaka tükettiğiniz bir içecektir. Kahvenin hangi türünü tükettiğiniz de önemli değil, ister Türk kahvesi, ister suda çözünen kahve çeşitleri, ister makine kahvesi, isterseniz French Press kahve olsun, sonuçta kahve içmek bir zevktir. Sohbet ederken, kahvaltıda, kitap okurken, dinlenirken ne zaman isterseniz, kahve sizin en yakın dostunuz gibidir. Peki, hiç merak ettiniz mi, kahve ilk nerede bulunmuştur?

Kahve ağacı, Habeşistan’ın Kaffa yöresinde bulunmuştur. Kahve ağacının beyaz ve güzel kokulu çiçekleri vardır, kırmızı meyvesinin içinde ise iki adet çekirdek bulunur. Bu çekirdeklerin içinde de kahvenin tohumu yer alır. Bizim bildiğimiz kahve de işte bu tohumlardan elde edilir. Kahve çekirdekleri kavrulmadan önce yeşilimsi beyaz renkli olurlar ve kavrulduktan sonra öğütülerek farklı şekillerde tüketilebilirler.

Bir kahve dükkanına girdiğiniz zaman karşınıza çıkan değişik türdeki kahveler, farklı ağaçlardan toplanan bu çekirdeklerin farklı oranlarda kavrulması ya da öğütülmesiyle elde edilir. Farklı çeşitteki ağaçlardan toplanan kahve çekirdeklerinin doğal olarak farklı aromaları vardır. Bu aromalar kavrulma miktarı ile de daha fazla çeşitlendirilmiş olur.

Kahve Dükkanı ve Mis Gibi Kahve Kokusu

Kahve dükkanı, gün içinde en çok keyif aldığım mekanlardan birisidir. İçeri girer girmez burnuma gelen o mis koku, sıcak ortam ve konfor… Dinlenmek ve kafa dinlemek için daha keyifli bir yer düşünemiyorum. Bazen elimde bir kitapla, bazen bilgisayarımda işimle, bazen de dostlarımla birlikte en sık ziyaret ettiğim mekan. Burada istediğim kadar kahve tüketebilirim. Her zaman yeni tatlara açık olmuşumdur, bu nedenle de farklı harmanlardaki, farklı aromalardaki kahveleri denemekten büyük keyif alırım. Siz de mutlaka denemelisiniz.

Bir kahve dükkanına girdiğiniz zaman karşılaşabileceğiniz bazı kahve çeşitlerini paylaşmak istiyorum; Brezilya Santos, Bourbon santos, Rio, Celebes Kalossie, Kolombiya Supremo, Kosta Rika, Ethopia Harrar, Ethiopia Sidamo, Ethiopia Yirga-Cheffe, Kenya, Papua Yeni Gine, Endonezya Sumatra, Tanzanya Peaberry ve Zimbabwe. Bu kahveler sert içimli, yumuşak içimli, orta sertlikte olabilirler. Hangi tür kahve sevdiğinize göre içeceğiniz kahveyi seçebilirsiniz. Kahve çekirdeğinin kavrulma miktarları da kahvenin sertliğine etki eder, bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Bu tür kahveyi çok tercih etmiyorsanız Türk kahvesi de her zaman bir numaradaki yerini korur. Ne demişler, bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır.

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …