fbpx
12 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Çekirdek Kahve / Grande Millennium Espresso Kahve İncelemesi

Grande Millennium Espresso Kahve İncelemesi

Yine farklı bir çekirdek kahve incelemesi ile karşınızdayım. Grande Millennium Espresso isimli kahvemiz alışık olduğumuzdan farklı bir yerden geliyor. Balkan ülkelerinden birisi olan Kosova‘lı kahve kavurucularından ve dünyaca ünlü Devolli firması tarafından üretilen farklı bir lezzet ile karşı karşıyayız.

Kosova ve Kahve? Ne Alakası Var?

Aaa öyle demeyin, Balkanlarda hakim olan inanılmaz bir espresso ve kahve kültürü var. Açıkçasını söylemek gerekirse Balkan ülkeleri Avrupa’nın yakın etkisi sebebiyle ülkemizden çok daha önce espresso ve türevlerini güncel hayatlarında sıklıkla tüketmeye alışmışlar. Özellikle Balkan ülkelerinin kendine has çok farklı bir kahve damak tadı bulunmakta. Geçtiğimiz senelerde Belgrad‘da bulunma ve çok farklı kahve dükkanı, Coffee Roaster’lar ve benzer tesisleri ilk elden gezmiş ve gözlemlemiş birisi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Balkanlar, çok sağlam bir kahve kültürne sahip. Yeri gelmişken, daha önce kaleme aldığım Belgrad Kahve Rehberi’ni merak edenler buradan okuyabilirler.

Grande Espresso Millennium

Kendi reklamını geç sadede gel

Kosova da kahve olur, hatta çok da iyi olur şeklinde olayı netleştirdiğimize göre gelelim kahvenin ayrıntılarına. Kahve orta kavrulmuş, %60 Brezilya Sao Paulo Arabica%40 Hindistan ve Afrika Robusta‘sı harmanından oluşan kaliteli bir espresso harmanı. Genel olarak Blend ( harman) kahvelerde alışık olduğumuz gibi Robusta kahve, hem fiyatı dengelemek hemde lezzete farklı bir varyete katma amacıyla akıllıca kullanılmış. Brezilya Sao Paulo bölgesi, deniz seviyesinden 900 ila 1100 metre yükseklikte yetiştirilen çekirdekleri ile meşhur bir bölge. Bu çekirdekler orta kavurma ile fındıksı çikolata notalarına sahip olmaktayken, koyu kavurmalarda bitter çikolata notalarına kayan bir profile sahip. Bu kahve de orta kavurma kullanarak genel bir fındıksı çikolata tadı hedeflenmiş.

Kahveye harmanlanmış Hindistan ve Afrika Robusta çekirdekler, genel olarak sert tatları ile kahveye bir karakter katması ve espresso çekildiğinde oluşan krema‘nın yoğunluğunu arttırmak için kullanılmış. Emin olmamakla birlikte harmanda kullanılan Afrika Robusta çekirdeklerinin Uganda dan gelmiş olabileceğini düşünüyorum. Belki bilenler vardır, Uganda dünyanın en büyük Robusta üreticilerinden birisidir. Bölgedeki iklim, Robusta kahve bitkisinin yetişebilmesi için en uygun şartlara sahip iklimlerden birisi olarak kabul edilir. Ayrıca çok uzun yıllardır yapılan kahve tarımında hiç bir ilaçlama ve kimyasal gübreleme kullanılmadığı için genetik olarak harbi harbi en organik kahve bitkisi soyu bu bölge bulunmaktadır diyebiliriz.

Grande Millennium Espresso Tadım Notları

Grande Espresso MillenniumEvet geldik yine zurnanı zırt dediği yere… Bu kadar teknik bilgi yeter, artık kahvenin tadım profiline geçelim. Balkan kahveleri ve damak tadı demiştik ya, işte bu damak tadı Türkiye deki Kahve damak tadımıza çok yakın hatta neredeyse aynı diyebilirim. Ağızda dolgun tat, dengeli ve yerinde kafein oranı sayesinde uzun süren içim keyfi ve tatmin edici aroması sayesinde Türklerin yavaş yavaş alıştığı espresso ve türevi kahve damak tadına oldukça uygun bir kahve olduğunu söyleyebiliriz. Testlerim esnasında espresso, latte, cappucciono, cortado ve hatta hatta affagato bile yaparak türlü türlü denemelerde bulundum. Tüm bu denemelerimden alnının akıyla çıkan Grande Millennium Espresso gerçekten kendine has bir deneyim sunuyor.

ilk yudumu aldığınızda yoğun gövdesi hemen fark ediliyor. Afrika kahvelerindeki kadar yoğun olmasada kendine has güzel bir aroması bulunan kahve, Afrika Robusta çekirdeklerinden kaynaklanan orta sertlikte bir içim sunuyor. Asidite olarak yine Afrika kahvelerinde ki o keskin acılık olmasada Güney Amerika kahveleri kadar da düşük asiditeli değil. Yukarıda da yazdığım gibi asidite olarak orta diyebileceğimiz bir sınıfta yer almakta.

Piyasada sıklıkla bulabileceğiniz süpermarket çekirdek kahvelerinden çok çok farklı ve özel bir kahve olduğunu belirtmek istiyorum. Zira bu tip market kahvelerinde kullanılan çekirdekler düşük kalite Robusta ve Arabica kahvelerinden oluşmakta ve genel olarak City yada Full City seviyesinde kavrulmuş oluyorlar. Şahsi fikrim bu kadar koyu kavrulan kahvelerin kesinlike tüm karakteristiğini kaybettiği yönünde. Orta seviyenin üzerinde kavrulmuş kahveleri genel olarak pek başarılı bulmuyorum. Grande Millennium Espresso da sahip olduğu orta kavurma derecesi, kaliteli ve nitelikli kahve çekirdekleri sayesinde Premium bir kahve.

Tamamdır, peki nerden alacağız?

Evet böyle farklı ve özel kahveleri bulmakta zorlandığımız bir gerçek ama bu sefer şanslısınız… Kahvebaz Dükkan üzerinden  Grande Millennium Espresso çekirdek kahveyi 1 kg’lık poşetler ile hemen şimdi satın almanız mümkün.

Grande Millennium Espresso

 

Hemen siparişinizi verin ve bu farklı çekirdek kahveyi kendiniz deneyin. Kahvebaz bu kahveye aşık olacağınızı ve vazgeçemeyeceğinizi garanti ediyor.

Bol Kafeinli Günler…

Yine farklı bir çekirdek kahve incelemesi ile karşınızdayım. Grande Millennium Espresso isimli kahvemiz alışık olduğumuzdan farklı bir yerden geliyor. Balkan ülkelerinden birisi olan Kosova'lı kahve kavurucularından ve dünyaca ünlü Devolli firması tarafından üretilen farklı bir lezzet ile karşı karşıyayız. Kosova ve Kahve? Ne Alakası Var? Aaa öyle demeyin, Balkanlarda hakim olan inanılmaz bir espresso ve kahve kültürü var. Açıkçasını söylemek gerekirse Balkan ülkeleri Avrupa'nın yakın etkisi sebebiyle ülkemizden çok daha önce espresso ve türevlerini güncel hayatlarında sıklıkla tüketmeye alışmışlar. Özellikle Balkan ülkelerinin kendine has çok farklı bir kahve damak tadı bulunmakta. Geçtiğimiz senelerde Belgrad'da bulunma ve çok farklı kahve dükkanı, Coffee Roaster'lar…

Kahvebaz İnceleme

Aroma - 80%
Tat - 90%
Gövde - 90%

87%

Güzel

Kosova'lı kahve kavurucularından dengeli asidite, yoğun aroma ve yoğun gövdeli bir içim sunan premium bir espresso harmanı diyebiliriz. Yerinde kullanılmış Arabica ve Robusta çekirdekler ile çok başarılı bir kahve elde edilmiş. Espresso ve türevleri ile ilgilenenler kaçırmasın.

User Rating: 3.55 ( 3 votes)

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …