fbpx
29 Mart 2023
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Ağrı Kesici Olarak Kahve İçilir mi?

Ağrı Kesici Olarak Kahve İçilir mi?

Şundan iki tane al hiçbir şeyciğin kalmayacak.

Kahve yıllardır birçok sağlık tartışmasına yol açan bir içecek olmuştur. Bunların başında Ağrı kesici olarak kahve konusu, kahve müptelalığı, genel sağlığımıza etkisi ve kahvenin ilaçlar ile nasıl etkileşime girdiği gibi konular var.

Bu tartışmalar 2007 yılında Washington School of Pharmacy Üniversitesinin yaptığı ve açıkladığı bir araştırma ile körüklenmişti. Araştırmalar, Tylenol, Excedrin ve benzer birçok genel amaçlı ağrı kesicinin ana etken maddesi olan acetaminophen’in kafein ile karıştırılmasının ne gibi etkilerinin olacağı yönündeydi. Tahmin edebileceğiniz gibi sonuçlar medya ve birçok basın organına panik ve abartı ile manşetlere taşındı. Tüm bu manşetler, Kafein ve acetaminophen’in karıştırılması durumunda ne şekilde bir toksik materyalin oluştuğu ve bunun karaciğere ne kadar kötü bir etki bıraktığından bahsediyordu.

Hemen “ohaa noluyo ya” demeyin, çok şükür ki araştırmalar daha derinleştirildi ve aslında kazın ayağının öyle olmadığı ortaya çıktı. Aslında kahve ve Tylenol gibi ilaçların bahsedilen ölçüde zarar verebilmesi için günde 20 fincandan fazla kahve tüketilmesi gerektiği ortaya konuldu. Kısaca ağrı kesiciler ile kahve içme konusunda bir sıkıntı yoktu. Sadece kahveyi abartmamak gerekiyordu.

Ağrı Kesici

Ağrı kesici üreticileri rahat bir nefes almıştı. Tam da bu sıralarda Center for Advancing Health (CFAH) yeni biri araştırma ve insanlar ile yapılan yeni bir deneyin sonuçlarını açıkladı. Bire bir kişisel cevaplardan yola çıkaracak kahve ile birlikte alınan ağrı kesicilerin, etkin maddenin çözülmesine yardımcı olduğu, sinir aktivitesine etki ederek ağrı seviyesinin daha da düştüğünü açıkladılar. Hatta raporun sonunda “Muhtemelen Klinik olarak kahve yardımcı bile oluyor” şeklinde bir ibare bile bulunmaktaydı.

Ağrı Kesici olarak Kahve

Bu raporlar ve deneylerden 3 yıl sonra London’s Goldsmiths College’ın 50 erkek ve 50 kadından oluşan bir test grubu ile yaptıkları deney gündeme geldi. Buzlu bir suya kollarını sokan deneklere ne kadar süre sonra rahatsızlık hissettikleri soruldu. Her birine 250mg kafein verilen kadın denekler, buzlu suya daha uzun süre dayanırlarken kafein verilmeyen erkekler çok kısa sürede rahatsızlık hissetmişlerdi. Deneyin sonucu olarak bir fincan kahve bile birkaç dakika içinde çalışmaya başlıyor ve acı / ağrı eşiğini düşürüyordu. Tek sıkıntı bu etkinin kısa süreli olmasıydı.

Son olarak Brezilya Üniversitesi’nin EMBRAPA (Brazilian Agricultural Research Corp) ile ortaklaşa gerçekleştirdiği bir proje dahilinde 2004 yılında kahve çekirdeğinin genom dizilimi incelemeye alınmış. Sonuçlara göre uzun süredir ne olduğu bilinmeyen bazı protein parçacıklarının analjesik ve sakinleştirici etkilerinin olduğu bulunmuş. Fareler üzerinden yapılan denemelerde morfin benzeri etkilerinin olduğunu hatta morfinden bir tık daha uzun bir süre etkin olduğu keşfedildi. Enteresandır, aynı deney insanlar üzerinde hiçbir zaman uygulanmadı.

Ağrı Kesici

Kahvebaz’ın ne düşündüğünü soracak olursanız, Kafeinin enerji vermesi, nabzı arttırması gibi etkileri bile içilen ilacın etkin maddelerinin ağrılı bölgeye daha hızlı ulaşıyor olmasını sağlıyor. E yukarıdaki üniversitelerin araştırma sonuçlarını da okuduktan sonra başka söyleyecek bir şey olmadığını düşünüyorum.

Take away kahveniz hazır mı? Baş ağrınız tansiyon kaynaklı, migren ya da hangover kaynaklı olabilir, ne olursa olsun bir fincan kahve sizi çok daha iyi hissettirecektir. Bir dahaki sefere baş ağrısının geldiğini hissederseniz hemen Kahvebaz Nitelikli Çekirdek Kahvelerden birini demleyin ve baş ağrısı ile savaşmaya erkenden başlayın…

Bol Kafeinli günler…

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …