fbpx
23 Nisan 2024
Ana Sayfa / Çekirdek Kahve / Kenya Kahvesi ve Tadım Notları
Kenya Kahvesi

Kenya Kahvesi ve Tadım Notları

Kenya Kahvesi Tadım Notları

Kenya Kahvesi genel olarak kahvenin Rock Star‘ı olarak bilinir. Genellikle siyah akısı, yoğun sitrik asiditesi ve greyfurt notaları ile ifade edilir. Çekirdek asiditesi, asitliliğin “parlaklık” kalitesine katkıda bulunur. Sonuç olarak çok tatlı ve bol kremalı kahveler ortaya çıkar. Kenya profilinin keşfedilmesinin büyüleyici kısmı, çeşitlerin izole edilebilmesi durumunda ortaya çıkar. Örneğin, SL-28‘deki bu kara frenk üzümü bombalarını ve Fransız misyonunda zengin kremalı limonu buluyoruz. Ruiru 11 ve Batian gibi paslanmaya karşı dayanıklı yeni çeşitler bazen istenmeyen yeni lezzetler katabilmekte ancak Batian (çok yeni ve henüz geniş çapta hasat edilmemekte) paslanmaya karşı dayanıklı ve lezzetli bir kahve sunuyor.

Yetiştirilen Bölgeler

Bungoma, Embu, Kiambu, Kirinyaga, Kisii, Machakos, Meru, Mt. Elgon, Murang’a, Nakuru, Nyeri, Thika, Taita Taveta, Tran-Nzoia

İşleme Yöntemi

Kenya, kahvenin kalitesine büyük katkı sağlayan çok özel işleme tekniklerine sahiptir. Kenya çekirdeği, fermantasyon tanklarında iki kez ıslatan “çift fermantasyon” işlemi ile işlenmektedir. (her defasında 12-24 saat). Bu ıslatma arasında, çekirdek, aşırı organik materyali temizlemek için su ile yıkanır. İkinci fermantasyondan sonra çekirdek yoğunluğu ayıran bir su kanalından geçerken aynı zamanda kurutmadan önce kahvenin iyice yıkanması sağlanmış olur. Yoğunluk ayrımı, daha yoğun olmayan çekirdek veya “dibe batmayan çekirdekler” kanaldan çıkarıldığında gerçekleşir ve yalnızca en yoğun kahve ayrıştırılmış olur. Su kanalı yolculuğu tamamlandıktan sonra, çekirdek su deposunda başka bir banyoya gidecek, 24 saate kadar nemlendirme için yoluna devam edecektir. Bu son ıslatmanın, çekirdek içindeki amino asitler ve proteinleri güçlendirdiği söylenir.

Kenya Kahvesi

Su boşaltılır ve daha sonra çekirdek, düşük çekirdek derinliğine sahip yaklaşık altı saat boyunca yükseltilmiş yataklarda hızlı tam güneş ışığına maruz kalacak şekilde kurutulmuş bir “kuruma öncesi” veya “cilt kurumasına” getirilir; bu parşömenin çatlamasına yardımcı olur. Kuruduktan sonra, çekirdek büyük yükseltilmiş yataklara götürülür ve koşullara bağlı olarak 7-14 gün kuruması için daha kalın bir çekirdek derinliği ile istiflenir.

Kenya üreticileri, kahvelerini %11-12 neme kadar kurutmaktadır.

Bu sistem kesinlikle kahve işlemek için pahalı, kaynak ve emek yoğun bir yoldur. Bununla birlikte, Kenya kahvesi dünyadaki en temiz, en yoğun ve en uzun süreden beri var olan kahveleridir.

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Papua New Guinea

Starbucks Single Origin Papua New Guinea Çekirdek Kahve

Evet Starbucks‘ın yeni bir kahvesi ile daha karşı karşıyayız, single origin serisi çekirdek kahvelerden Papua New …