fbpx
20 Mayıs 2024
Ana Sayfa / Çekirdek Kahve / Brundi Kahvesi Özellikleri ve Kayanza Yöresi
Brundi Kahvesi

Brundi Kahvesi Özellikleri ve Kayanza Yöresi

Brundi Kahvesi Tadım Notları

Burundi’de bulunan çeşitlerin çoğunun Bourbon veya Bourbon türevleri olduğu için, Brundi kahvesi yoğun gövdesi ve tatlılığıyla tanınır. Yüksek rakımlar, tatlılığı ve gövdeyi destekleyen, çoğunlukla daha nüanslı bir asiditeye katkıda bulunur. Bu kahve, güzel bir espresso ve single origin filtre seçeneğidir.

Yetiştirilen Bölgeler

Kuzey Brundi‘de bulunan Kayanza, Kayanza İmparatorluğu’nun başkentidir.

İşleme Yöntemi

Geleneksel Brundi işleme yöntemleri,  yıkama istasyonları tarafından kullanılmaktadır. Bu yöntem de, kahve 12 saat ila 24 saat arasındaki aralıklarla kuru fermente edilmektedir. Bu ilk su girişi, kuru fermantasyonda herhangi bir şeker kalması durumunda fermantasyon sürecini durdurur. Kahve su kanallarına süzülür ve daha sonra yükseltilen yataklarda parşömen içinde kurutulmadan önce 12 ila 18 saat daha ıslatılır.

Brundi Kahvesi

Üretim Tarihçesi

Brundi kahve sektörü önemli aşamaları ve değişiklikleri geçirdi ve bunların hepsi kahve üretimini büyük ölçüde etkiledi. Kahve için ilk aşama 1962‘de Brundi’nin bağımsızlığına kadar Belçikalıların denetimi altındaydı. Bu süre zarfında Belçikalılar kahve üretimini ve satışını kontrol ettiler. Kahve nakit olarak üretildi. Kahve endüstrisi 1962‘den 1976‘ya kadar özelti. Bu süre zarfında devlet, yalnızca araştırma finansmanı yapmak, kalite iyileştirmesine yardımcı olmak ve üreticiler tarafından alınan fiyatı ayarlamak ve istikrara kavuşmak için müdahale etti. Devletin yardımı ile bile, kahve üretiminin niceliği ve kalitesi düştü. Üretimdeki azalmanın nedeni, bağımsızlık sonrası siyasi istikrarsızlıktan ve halkın kahve yetiştirme konusundaki ilgisinin olmamasından kaynaklanıyordu. Kahve, büyümek ve kolonizasyonun sembolü olarak görülüyordu. 1976‘da kahve endüstrisi tamamen devlet denetimi altına girdi. Kahvenin genel yönetimini iyileştirmek için karma devlet ve özel mülk sahibi şirketler oluşturuldu.

Sonuç

Bugün Brundi, ana ihracatı ve mahsülü kahve olan bir ülkedir. 20. yüzyılın sonlarında yaşanan yoğun iç savaşın ardından, kahve gerçekten Brundi’yi yeniden inşa etmeye yardımcı oldu. Ruanda gibi Brundi Kahvesi, çiğ patatesin kokusu ve tadına benzeyen, özellikle belirgin bir kusur olan “patates kusuruna” karşı savaşıyor. Nedenler ve önleme konusundaki araştırmaların artması nedeniyle bu kusur bugün daha az yaygındır, ancak yine de ülkenin ve bölgenin potansiyel alıcıların herhangi bir endişesini azaltmak için ciddiye aldığı bir konudur.

Brundi Kahvesi

Yükseklik: 1700 – 2000 metre
Konuşulan Dil: Kirundi, Fransızca ve İngilizce
Hasat Zamanı: Mart – Temmuz
Yıllık Üretim Hacmi: 161,00 çuval 2013 ( ICO istatistiklerine göre)
Botanik Çeşitlilik: Bourbon, Jackson (Bourbon varietal), Mibirzi (Bourbon varietal)
Ortalama Tarla Yüzölçümü: 0.4 – 1 Hektar

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Papua New Guinea

Starbucks Single Origin Papua New Guinea Çekirdek Kahve

Evet Starbucks‘ın yeni bir kahvesi ile daha karşı karşıyayız, single origin serisi çekirdek kahvelerden Papua New …