fbpx
23 Nisan 2024
Ana Sayfa / Çekirdek Kahve / Panama Kahvesi Özellikleri ve Geisha Yöresi
Panama Kahvesi

Panama Kahvesi Özellikleri ve Geisha Yöresi

Panama Kahvesi Tadım Notları

Birçok kahve ülkesinin ve kahve çeşidinin içinde Panama Kahvesi kesinlikle hak ettiği kadar rağbet görmemekte. Özellikle Boquette yetişen kahveler, yüzeyleri parlak, inanılmaz derecede dengeli, koyu ve buram buram kakao ve meyvemtrak tatlara sahipler.

Yetiştirilen Bölgeler

Bu bölgenin Geisha isimli düşük gövdeli, bal ve turunçgiller aromalarına sahip olmasıyla ünlü çekirdeği onlarca ödül almış çok başarılı bir çekirdek olarak bilinir.

Bu bölgenin yüksek ve dağlık kesimleri belkide Dünya’nın en güzel ve uygun iklim şartlarına sahiptir. Aşağılara doğru Finca‘ya ilerlediğimizde ağaç ve çiçeklerle bezeli, dar ve tek şeritli bir yol karşımıza çıkıyor. Bölgede Gueva ve birçok farklı tropik meyve bitkisini, kahve ağaçlarının aralarında görmeniz mümkün. Finca‘nın belkide en ilginç mevzusu ise tam ortasında bulunan 500 yaşındaki dev ağaçtır. Kristof Kolomb Amerika’ya ilk ayak bastığında henüz ufacık bir fidan olan ama günümüzde ihtişamlı, devasa bir ağaç olan bu anıt, Finca‘nın simgesi durumundadır.

Panama Kahvesi

Üretim Tarihçesi

Kahve fiyatları gerçekten düşük olduğunda, 1996‘daki kahve krizinden sonra Panama kahve endüstrisi iş yapma biçiminde bir değişiklik yapmaya karar verdi. Özel kahve sektörünün ilgisindeki artış, kahve endüstrisinde çalışmanın yeni bir yoluydu. Bir grup üretici kendilerini nitelikli kahveyi teşvik etme fikriyle örgütledi. Üreticiler Boquette ve Volcan bölgesindendi.

Birkaç ay sonra Panama Nitelikli Kahve Derneği 6 üyeyle ödüllendirildi. Günümüzde, kahvelerini tüm dünyaya ihraç eden 30 üye var ve dünya çapında tanınma hakkı kazanmış durumda.

Bugün Panama, Geisha Variety’nin artan üretimi sayesinde nitelikli kahve endüstrisi ile bilinir hale geldi. Bazı büyük mülkler, arazilerini Geisha üretimine ayırmış ve kahveyi en yüksek teklif veren ülkeye satmak için dünya çapında çevrimiçi açık artırmalar yapmıştır. Çevresel koşulların bu çeşitliliği son derece destekleyici olduğu kanıtlanmıştır ve Panama’dan Geisha satışı, son derece yüksek ve son derece pahalı olan kahve için giderek büyümekte olan özel pazarın kanıtıdır.

Panama Kahvesi

Kahvenin yetiştirildiği bölgeler: Boquette
Rakım (Yükseklik): 1000-1500 Metre
Tadım Profili: Orta Gövdeli ve tatlı
Botanik Çeşitliliği: Typica, Bourbon, Caturra, Geisha
İşleme Yöntemi: Genel olarak yıkama ile işleme yapılıyor.

 

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Papua New Guinea

Starbucks Single Origin Papua New Guinea Çekirdek Kahve

Evet Starbucks‘ın yeni bir kahvesi ile daha karşı karşıyayız, single origin serisi çekirdek kahvelerden Papua New …