fbpx
23 Nisan 2024
Ana Sayfa / Çekirdek Kahve / Brezilya Kahvesi Özellikleri ve Yetiştirme Bölgeleri
Brezilya Kahvesi

Brezilya Kahvesi Özellikleri ve Yetiştirme Bölgeleri

Brezilya Kahvesi Tadım Notları

Brezilya kahvesi denildiğinde profiller ülke genelinde büyük farklılıklar gösterebilir. Geleneksel kahve ve nitelikli kahve olarak ikiye ayırmamız mümkün. Brezilya kahvesi gövdesi, hafif tatlılığı ve fındıksı tadı ile biliniyordu. Bugün, bu bunlar hala varlığını sürdürüyor ancak sıralama ve işleme alanındaki ilerlemeler nedeniyle karamelli, çikolata aromalı, yoğun body ve tamamlayıcı asiditeyi destekleyen yoğun bir tatlılığa sahip yumuşak tatlar görebiliyoruz. İyi işlenmiş doğal çekirdeklere, gerçekten parlak olmasını sağlamak için çeşitli kırmızı meyveler ilave edilmekte.

Yetiştirilen Bölgeler

Minas Gerais (Sul de Minas, Cerrado de Minas, Chapada de Minas, Matas de Minas), São Paulo (Mogiana, Centro-Oeste de São Paulo), Espirito Santo (Montanhas do Espiritu Santo, Conilon Capixaba), Bahia (Planalto de Bahia, Cerrado da Bahia), Parana (Norte Pionerio do Parana) ve Rondonia

Minas Gerais

Brezilya’nın üretiminin yaklaşık % 50‘sini oluşturan en büyük kahve yetiştirme bölgesi ve en önemli özel kahve kaynaklarından biridir. Kahve yetiştirilen alan 2.488.000 dönümlük şaşırtıcı bir rakamda.

Sul Minas: Bölgenin iklimi ılıman ve yağışlar elverişlidir. Ortalama çiftlik büyüklüğü 10 hektardır. İşleme yöntemleri doğal, yıkanmış ve doğal hamur haline getirilir.

Brezilya Kahvesi

Cerrado de Minas: Bu bölgede yağışlı yazlar ve kuru kışlar ile karakterize, yüksek kaliteli doğal bitki yetiştirmek için ideal yayla tropikal iklimi olan yaylalar bulunmaktadır. Burada çiftlikler, orta boy ve büyük boylar olarak değişiyor. Ortalama verimlilik, dönüm başına 9.7 pakettir. İşleme yöntemleri doğal yöntemdir.

Chapada: Bu bölge, nehirlerin kesiştiği vadilerle değişen yüksek yaylalar ile karakterize edilir. İşleme yöntemleri yıkama ve doğal yöntem olmak üzere iki çeşittir.

Matas de Minas: Bu bölge sıcak ve nemli bir iklime sahip, engebeli arazilere sahiptir. İşleme yöntemleri doğal yöntemdir.

Sao Paulo

Sao Paulo eyaleti, Brezilya’nın en geleneksel kahve yetiştirilen alanlarından biridir ve Santos Limanı’na (burada kahve, Brezilya’dan ayrılır) ev sahipliği yapmaktadır. Bölge, 413.027 dönüm %100 Arabica kahvesi ekilmektedir.

Mogiana: Uygun yükseklik, hafif sıcaklık ve engebeli araziler kaliteli kahve üretimine izin verir. İşleme yöntemleri: doğal yöntem ve doğal pulplamadır.

Centro-Oeste de São Paulo: Bu bölge tepeler ve platolarla doludur. Çoğu çiftlik küçük ve orta boydadır. Paraná ile olan güneydoğu sınırında nitelikli kahve üretilir. İşleme yöntemleri: doğal ve doğal pulplamadır.

Espiritu Santo

Bölge, Brezilya’da kahve üretiminde ikinci sıradadır; Arabica üretimi, kahve veriminin %28‘ini oluşturmaktadır. Kahve ile ekilen alan 1.137.128 hektardır.

Brezilya Kahvesi

Montanhas do Espirito Santo: Arabica üretimi hafif sıcaklıklar ve yaylalardan dolayı yeterlidir. İşleme yöntemleri doğal ve doğal pulplamadır.

Conilon Capixaba: Adını onurlandıran Conilon (Robusta) bu alanda hasat edilir. Kahve, düşük irtifalarda küçük mülklerde yetiştirilir. İşleme yöntemi burada öncelikle doğaldır.

Bahia

Brezilya’nın kuzey doğu bölgesinde bulunan bu bölge yüksek rakımlı ve sıcak bir iklime sahiptir. Kahve yetiştirilen alan 344.835 hektardır. Üretilen kahvenin yaklaşık %75‘i Arabica’dır.

Cerrado da Bahia: Brezilya’nın en ileri teknoloji bölgesi olan tam mekanizasyon, kesim işleminden hasat işlemine kadar sürer, sulama ile sağlanan üniform olgunlaşma sayesinde işlene çok kolaylaştırılır. İşleme yöntemleri: doğal ve doğal pulplamadır.

Planalto da Bahia: Kurak yazlar ve yağışlı kışlar bu bölgeyi karakterize eder. Eyaletin ortasında bulunan yayladır. Ortalama çiftlik 74 hektardır. İşleme yöntemleri: doğal ve doğal pulplamadır.

Parana

Bu bölge, sadece Arabica kahve yetiştirmektedir. Kahve plantasyonları yüksek verimlilikte ve oldukça yoğundur. Hasat yapılan alan 202.247 hektardır.

Norte Pionero de Parana: Kahve, ortalama 25 dönüm küçük çiftliklerde yetiştirilir. İşleme yöntemleri: doğal ve doğal pulplamadır.

Rodonia

Sadece Conilon (Robusta) kahvesi için ayrılmış bölge.

Café de Rodonia: Tropikal iklim ve yüksek sıcaklık bu bölgeyi karakterize eder. Çiftlikler düşük irtifalarda bulunmaktadır. İşleme yöntemi: doğaldır.

Brezilya Kahvesi

İşleme Yöntemi

Doğal ve doğal pulplama Brezilya yoğun yöntemlerdir. Doğal olarak işlenmiş kahve hâlâ baskın işleme yöntemidir. Bazıları şöyle der ki: “Geleneksel yöntemle işlenen kahveden, tamponlu makinalar çıkmadan önce 150 yıllık bir miras olarak kendi özgü bir şekilde müthiş bir fincan brezilya kahvesi içebilirsiniz.” Bu süreç, ülkedeki genel olarak daha düşük irtifaları telafi etmeye yardımcı oldu. Doğal ve Doğal pulplanmış kahve, tatlılık ve karmaşıklık seviyesinde düşüş olmadan ulaşılamaz hale gelmektedir. Tamamıyla yıkanmış işlem çok küçük miktarlarda yapılır ve genelde karşılaşılması oldukça zordur.

Üretim Tarihçesi

Brezilya Pará eyaletindeki Francisco de Melo Palheta, 1727‘de ilk kahve ağacını dikti. Kahve Pará‘dan 1770‘de Rio de Janeiro‘ya ulaştı. Kahve ilk başta iç tüketim için ekiliyordu ancak 19. yüzyıla kadar süren bu dönem yerini Amerika ve Avrupa’da gelen talepler ile ihracata bıraktı. 1820 yılına gelindiğinde, dünya üretiminin %20‘sini temsil eden Rio de Janerio, Sao Paulo ve Minas Gerais’de kahve tarlaları genişlemeye başladı. 1830‘da kahve, Brezilya’nın en büyük ihracatı haline geldi ve dünya üretiminin %30‘unu oluşturmaya başladı.

1880-1930 yılları arasında Brezilya kahve üretiminde belirgin bir artış yaşadı. Üretim artışı, Brezilya’da bulunabileceğinden daha fazla emek ihtiyacı yarattı. Milyonlarca göçmen küçük bir kasabadan gelişmekte olan dünyadaki en büyük endüstri merkezine dönüşen São Paulo‘ya taşındı. 1850‘de nüfus 30.000 seviyesindeyken, 1900‘de nüfus 240.000‘e çıkmıştı.

1920 yılına gelindiğinde, Brezilya dünya kahvesinin %80‘ini sağlamaktaydı.

Günümüzde Brezilya, dünyanın toplam kahve üretiminin yaklaşık %60‘ını tedarik etmektedir.

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Papua New Guinea

Starbucks Single Origin Papua New Guinea Çekirdek Kahve

Evet Starbucks‘ın yeni bir kahvesi ile daha karşı karşıyayız, single origin serisi çekirdek kahvelerden Papua New …