fbpx
12 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Egzersiz Öncesi veya Sonrası Kahve İçmek

Egzersiz Öncesi veya Sonrası Kahve İçmek

Egzersiz ve Kahve? Bu ikisini nasıl birleştireceğiz? Egzersizden önce mi kahve içelim? Sonra mı? Neden ikisi de doğru cevap olmasın? Ben şahsen kahvenin sağlığımız için çok faydaları olduğuna inananlardanım. Neticede kahvenin yaşlanmayla, alzheimer ve hatta kanser ile nasıl savaştığına dair birçok makaleler bulunmakta. Ayrıca hafızayı güçlendirdiği ve obezite ile savaştığı gerçeğini de şuraya koyalım.

Araştırmalar devam ettikçe artık neredeyse her geçen gün kahve ile ilgili başka faydalı şeyler gün yüzüne çıkıyor diyebiliriz. Şu gerçeği de belirtmek lazım, bu faydaların tümü sadece kahve ile gelen faydalar değiller. Örnek olarak kahvenizi idman programınıza eklediğinizde performansınızı süper şarj seviyesinde arttırabilirsiniz. Egzersizin başında ya da sonunda fark etmez.

Egzersiz Öncesi İçilen Kahve

Egzersizden önce içilecek bir fincan kahvenin vereceği ayık olma durumu, sizi daha motive kalmaya zorladığı gibi zamanında akıp geçmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca kahvenin egzersizler esnasında ve sonrasında ağrı kesici özelliği olduğu da bilinen bir gerçektir. Yine araştırmalar sonucunda kahvenin dolaşım sistemini takviye ettiği ortaya çıkmış. Bu tabiki egzersiz esnasında size çok gereken bir durum, özellikle kardiyo esansında. Böylece daha sert ve uzun süreler egzersiz yapabilir, yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Bir başka araştırmanın sonucuna göre de egzersizden hemen önce içilecek bir finacan kahvenin egzersiz sonunda iştahınıza büyük oranda etki ettiği ortaya çıkmış. Kahve sayesinde daha akıllı yiyecek tercihleri yapıp, daha sağlıklı besinlere yöneleceksiniz. Böylece egzersiz sonrası kalori alımınızı kontrol etmiş olacaksınız.

egzersiz

Egzersiz Sırasında İçilen Kahve

Egzersiz öncesi içilen kahve tüm övgüleri üzerine almış durumda diye düşünüyorsunuz dur muhtemelen. Ama idman esnasında tam modunuz düşmeye başlamışken ve “öfff bu ne yaaa” demek üzereyken çekeceğiniz güzel bir kahve moralinize iyi gelecektir. Bu dediğimi uzun mesafe koşucularının uyguladığı bilinen bir gerçek. Hatta Serena Williams da maçlarında mola esnasında kahve hüpletmesiyle bilinir.

Egzersiz Sonrasında İçilen Kahve

Kahvenin iki büyük faydasını konuşalım. Yukarıda dediğim gibi kahvenin ağrı ve sızıları geçirdiği bilinmekte. Hatta doktorlar uzun idmanlardan sonra kahveyi resmi olarak tavsiye etmekteler. Tüm dünyadaki kahve severlere rahatlıkla şunu söyleyebiliriz: Kahve yorgunluk la başa çıkmada çok iyidir. Hemen sizi ayaklandırır. Ayrıca kahveye hafif bir karbonhidrat eşlik ederse faydalarını turbo şekilde arttırabilirsiniz. Muz bu konuda iyi bir örnek olabilir.

Evet gelelim AMA‘lar bölümüne. Ever kahve hafif bir Diüretik dir. ( İdrar atımını arttıran madde ) Ortalama bir kahve içicisi iseniz, direk dizi susuluğa sürüklemez ama yinede kahve içenlerin düzenli oranda su tüketmesi gerektiği bir gerçektir. Tabiki kahveyi sade içmeniz şiddetle tavsiye edilir zira süt, krema ya da şeker koyarak zaten egzersiz esnasında kazandığınız ekstra takviyelerin boşa gitmesini istemezsiniz. Çeşitli şurupları, krem şantiyi, rendelenmiş çikolatayı ve karameli kesinlikle söylemiyorum bile. Direk UZAK DURUN. Ayrıca şunu da göz ardı etmemek lazım; bazı sporcu içecekleri, elektrolitler içerdiği gibi belirli miktarlarda kafein de içermektedir.

Son olarak şunu söyleyelim ki vücudunuzu dinleyin. Her insanın kafein‘e olan tepkisi başka olacaktır. Eğer Kardiyo yapıyorsanız ya da bildiğiniz bir kalp rahatsızlığınız varsa egzersizlerde alacağınız kahve oranına dikkat etmelisiniz. Eğer emin değilseniz doktorunuza danışmanızda hiç bir mazur olmadığını bilin.

Bol Kafeinli Günler…

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …