fbpx
23 Nisan 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Kahve Fincanı Ne Kadar Önemli? Doğru Fincanı Bulmak
Kahve Fincanı

Kahve Fincanı Ne Kadar Önemli? Doğru Fincanı Bulmak

Büyük, küçük, renkli, beyaz… Her Haliyle Sevilen Kahve Fincanı konusunda bişeyler yazmasam olmazdı. Birçok kahve çeşitleri, kahve yapma aletleri ve kahve çekirdekleri kadar kahve fincanlarına da düşkün olan kahve severler, her kahve fincanında her kahveyi içmez. Her kahvenin içiminin keyifli olduğu fincan farklıdır, çayı ince belli bardakta içmek istiyorsunuz da kahve fincanı çeşitleri mi garip geliyor? Espresso’yu kupada içemezsiniz ve Latte içmek isterseniz de küçük fincandan içmek istemezsiniz. Her kahvenin özelliği farklıysa, her kahve fincanı da farklıdır. Kahve aşığı herkes de kahve fincanlarını da sever, hatta favori kahve fincanı bile vardır. Favori kahve fincanında kahve içmek, kendini güvende hissetmek gibidir. Favori kahve fincanının yeri doldurulamaz.

Kahve Fincanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kahve fincanları, çeşitli boyutlarda ve çeşitlerde şekillerde bulunur ancak her kahvenin içimine göre ayrı kahve fincanı vardır ve herkesin de kendi favori kahve fincanı. Türk kahvesini kupada içemezsiniz, Espresso’yu da. Her ikisinin de içimine özgü fincanları vardır. Türk kahvesi fincanlarının yeri ayrıdır, özellikle geleneksel olanları… Espresso içerken, küçük Espresso fincanlarını kavramak Türk kahvesi fincanını iki parmakla nazikçe tutmak kadar keyiflidir. Latte severler, uzun ince Latte bardaklarını yanlarındaki küçücük kulplardan tutmanın ne kadar zor olduğunu bilir. Sıcacık sütlü ve Espresso’lu Latte’yi o fincanlarda servis edilmesinin nedeni Latte’nin çabucak soğumasını engellemektir.

Enteresan Kahve FincanıAmericano’nun ise genelde yayvan ve orta büyüklükteki kahve fincanlarında servis edildiği görülür. Türk kahvesi ve Espresso gibi az miktarlarda içilen kahvelere kıyasla daha miktar olarak daha çok içilen hazır, filtre, Americano, Latte ve Machiato gibi kahveler ise genelde uzun ve orta boy kahve fincanlarında servis edilir. Bunun sebebi genel ikiye ayrılıyor, bunlardan biri kahvenin hemen soğumasın önlemek ve diğeri ise kahvenin heterojen özelliğini korumasını sağlamaktır. Sıcak su, süt, krema, karamel ve vanilya gibi şurupların kahve ile karıştırıldığı kahvelerin doğru şekilde karışmasını sağlamak önemlidir.  Aksi takdirde karıştırılan maddelerin oranları iyi ayarlanamayabilir.

Bir kahve tutkununun en son istediği şey, iyi hazırlanamamış bir kahve ile hayal kırıklığına uğramaktır. Bu nedenle hem görsel zevk hem de kahvelerin özelliklerini korumaları açısından kahve fincanı seçimi önemlidir.

Klozet Kahve FincanıHerkesin favori kahve fincanı ve kahvesi birbirinden farklı olsa da, bütün kahve tutkunlarının ortak noktası kahve fincanlarıdır. Her kahvenin kendine özgü bir içiliş tarzı olduğu gibi her fincanın da kendi kahvesi vardır. Çeşitli renkleri ve desenleri ile göze de hitap eden kahve fincanları en çok kahvenin özelliklerini muhafaza etmesi için yardımcılardır.

Kahvenin tadının doğru şekilde anlaşılması, kahvenin heterojen yapısını koruması, sıcaklığını sürdürmesi için kahve fincanları özenle seçilir. Doğru kahveye göre seçilen doğru kahve fincanında kahve yudumlamak, güzel bir kahve içmenin kendisi kadar keyif verir. Kahve severler ve kahve tutkunları bu yüzden kahvenin kendisi ve kahve yapma aletleri kadar kahve fincanlarına da düşkündür.

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …