fbpx
12 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Americano Kahve Nasıl Yapılır?
Americano kahve

Americano Kahve Nasıl Yapılır?

Yoğun aromalı Espresso üstüne sıcak su eklenerek hazırlanan Americano kahve, İtalyanların değişiyle Caffe Americano, yoğun aroma arayan isteyen kahve severlerin akıllarına düşmesiyle birlikte süratle ağız sulandıracak cinsten bir kahve. İçimi hafif olduğu halde etkisini saatlerce hissedebilir, hele de kaliteli bir kahveden yapılan Espresso ile tadını da uzun süre damağınızda duyumsayabilirsiniz. Şimdi elinizde bir Americano olsa da bu yazıyı okurken bir yandan kokusunu burnunuzda duysanız… Ki zaten kahve severler Americano deyince o ilk kokusunu, ilk yudumun acılığını, bardağın yarısına gelince acı tadın yerini tok bir bitter tada bırakışını hemen aklına getirir. Americano belki herkese uygun bir kahve olmayabilir, ama seveni için her yudumu ayrı güzel bir cennet içkisi sayılabilir.

Americano Kahve Nasıl Yapılır?

İtalya’nın her yerinde neredeyse tek kahve seçeneği olan tek atımlık, içince ayıltan, tadı damakta kalan Espresso’nun üzerine dikkatli bir şekilde sıcak su ile eklenmesi ile hazırlanan Americano kahve, Espresso’nun yoğunluğunu korunarak ve köpüğünü bozulmadan yavaş yavaş eklenen çok sıcak su ile içim hafifletilen bir içecektir. Americano kahve genelde filtre kahve sertliğinde olsa da, sertliği değiştirilebilir. Espresso miktarı, Espresso‘nun sertliği ve eklenen suyun miktarı ile Americano’nun sertliği kolayca ayarlanabilir. Single Espresso ile hazırlanabileceği gibi, double Espresso ile de hazırlanabilir. Americano kahve içindeki Espresso miktarı ne kadar fazla olursa o kadar sert olacaktır şüphesiz. Ancak Espresso’nun kahve çekirdeğinin sertliği de bu noktada önemlidir. Americano kahve tat olarak Amerikan filtre kahvesine benzer ancak demlenerek hazırlanan Espresso sayesinde çok daha aromalı bir şekilde hazırlanır. Eğer kahve kültürüne yeteri kadar hâkim biriyseniz, bu farklı aromaları daha ilk yudumda birbirinden ayrılabilirsiniz. Bazı aromalar kremayı andıran yumuşak bir kahve tadına sahipken bazıları daha keskin ve baharatı andıran aromalara sahiptir. Hepsi birbirinden güzel tabii, ama herkesin kişisel bir favorisi olabilir. En sevdiği aromayı seçemeyenler de hangi aromayı en çok ne zaman içmeyi sevdiğini bilirler. Sabahları sizi uyandıran ve bir anda enerji kazandıran bir Americano kahve mi yoksa öğleden sonraları içilecek ve günün yorgunluğunu alacak hafif aromalı ve yumuşak içimli bir Americano kahve mi? Karar veremiyorsunuz, değil mi?

Espresso’nun üzerine dikkatli bir şekilde sıcak su eklenerek hazırlandığından bahsettik, peki Americano kahve seven kitle hangisidir? Şüphesiz ki bu sorunun cevabı; yoğun aromalı kahve seven ancak aynı zamanda yumuşak içimli olmasını  isteyen kahve severler olacaktır. Filtre kahveyle benzer içime sahip, ancak filtre kahveye göre çok daha uğraş gerektirerek hazırlanması ve aksine daha yoğun aroma içermesi ile filtre kahveden ayrılıyor. Kahveden yudum almadan önce kokusuyla akıllara kazınan Americano, ilk yudumuyla bağımlılık yaratıyor. Americano ile ilgili en güzel kısım ise, kahvenin heterojenliğidir. İlk yudumları acı, sonrası bitter en sonunda da buruk bir tadıyla vazgeçilmez, yeri doldurulamaz bir kahvedir.

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …