fbpx
20 Mayıs 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Flat White ve Nasıl Yapıldığını Öğrenmeniz Gereken Kahveler

Flat White ve Nasıl Yapıldığını Öğrenmeniz Gereken Kahveler

Flat White terimini kesin duymuşsunuzdur. Genel olarak latte lerimizi, ice coffee lerimizi sosyal medya da paylaşırız, ne kadar sevdiğimizi anlatır dururuz. Pek fazla paylaşmasanız ve bahsetmesenizde eminim Americano‘larınıza ve flat white’larınıza da eşit oranda sevgi besliyorsunuzdur. Kahvemizi ne kadar sevdiğimizi konuşmadan önce ev ortamında kaliteli kahvelerimizi nasıl yapmamız gerektiğine biraz bakmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

İlk bakışta tüm bu kahveler benzer şekilde hazırlanıyor gibi duruyor değil mi? Buhardan geçirilmiş süt, köpük ve espresso… Yok öyle 3 kuruşa beş köfte  genç çekirgeler… Aslında olay miktar ve oranlarda gizli…

Flat White

Flat White ‘ın tanımı “espresso tabanlı bir kahve türü“. Bu kahve, espresso shot üzerine mikro süt köpüğü ( küçük ve benzer boyutlarda baloncuklar halinde, kadifemsi bir dokuda buhar ile köpürtülmüş süt ) Burada ki miktar ölçeğimiz espresso dan daha fazla süt şeklinde.

Macchiato ise üzerinde küçük bir miktar süt bulunan espresso olarak nitelendirilebilir. Süt genelde köpük olarak eklenir. Aslında geleneksel Macchiato da süt köpüğü ismini aldığı şekilde espresso’nun üzerinde leke ya da işaret gibi gözükecek kadar ekledir. Anladığınız üzere single ya da double espresso nun üzerine şapka gibi bir miktar süt köpüğü ile servis edilen ve bol miktarda espresso içeren bir kahve türüdür kendileri.

Son olarak Americano dan bahsetmek gerekirse, espresso’nun sıcak su eklenerek inceltilmiş veya sulandırılmış hali diyebiliriz. Genelde şeker ya da süt eklenmez, ekleyeni de çok ağır kınamaya maruz bırakır Americano sevenler. Sabah afyon patlatma veya kalori yakmaya birebirdir.

Espresso ve kahve ile yapabileceğiniz düzinelerce farklı kahve türünden sadece üç tanesine değindik. Tabiki diğerlerini de deneme ve deneyimlemenizi tavsiye ediyorum ama bir yerlerden başlamak lazım diyenlerden iseniz bu 3’ü sizin için en iyi başlangıç diyebilirim. Önce bunlarda bir uzmanlaşın, sonrasını yine konuşuruz.

Bol Kafeinli Günler…

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …