fbpx
12 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Nitro Kahve Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Nitro Kahve Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Nitro Kahve nedir? Evet ilk etapta biraz korkutucu geldiğinin farkındayım ama konuya biraz derinlemesine girdiğimizde korkulacak bir şey olmadığını anlıyoruz. Aslında Cold Brew kahveyi alıp bira fıçısına koyuyoruz ve bir miktar nitrojen ekliyoruz. “Nitrojen mi? O da ne?” diyenler için açıklayalım, kokusuz, renksiz bir gaz olur kendileri.

Çok uzun yıllardır gazlar bira ve kola gibi içeceklerimize ekleniyorlar zaten. (Gazlı içecek tabiri nereden geliyor sanıyorusunuz?) Fakat burada normalde geleneksel olarak kullanılan karbondioksit yerine biz nitrojene geçiş yapıyoruz. Bunun çok ilginç ve bilimsel bir sebebi var. Karbondioksit likit ile karışıyor fakat nitrojen karışmayıp farklı bir doku yaratıyor. Cold Brew ile nitrojen karıştığında kahveye hafif köpüğümsü ve baloncuklu bir yapı kazandırıyor. Evet bu doku Dark biralara çok benziyor ve farklı bir deneyim sunuyor. Gaz, Cold Brew’ün tat profilini oldukça değiştiriyor. Bu iki bileşenin karıştırılması ile ortaya çıkan köpük, şekeri taklit ediyor ve bize şekerli bir kahve içiyormuşuz gibi geliyor. Aslında mevzu kendimizi kahveye şeker eklemişiz gibi kandırmamızdan ibaret.

Nitro Kahve

Gelelim asıl soruya; Nitro Kahve normal kahveden daha mı sağlıklı? Şöyle ki kahvemize kremamsı ve zengin bir profil katan Nitro Kahve, şeker, süt ve krema gibi bileşenleri koymadan da çok farklı bir deneyim elde etmemizi sağlıyor. Zira kahvenize birkaç kaşık şeker, yağlı süt ya da krema eklediğinizde hem kalorisini arttırıyor hem de çok daha fazla yağ tüketmiş oluyorsunuz.

Peki yeni bir trend olabilir mi? Yazımızın sonuna doğru asıl soruyu sorduk galiba! İçeceklerimize gaz ekleme mevzusu yıllar boyunca sürekli olarak gelişen bir konu. Artık evlerimizde kendi gazlı sularımızı ve mineral sularımızı yapabildiğimiz makineler bile mutfak tezgahlarında yerlerini aldılar. Trend olur mu bilmiyorum ama içeceklere gaz ekleme sanatı gerçekten sağlam ve olgunlaşmış bir konu. Yakında nitro kahve servisi yapan kafeler görmeye başlarsak şaşırmam.

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …