fbpx
29 Mart 2023
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Nescafe Türü Suda Çözülebilen Granül Hazır Kahve Nasıl Üretilir?

Nescafe Türü Suda Çözülebilen Granül Hazır Kahve Nasıl Üretilir?

Nescafe olarak bildiğimiz ama aslında suda çözülebilen Granül Hazır Kahve isimli mucizevi buluşu Japon bilim adamı Dr. Satori Kato’ya borçluyuz. (Keşke bulmasaydı be diyenlerde olacaktır, saygı göstermek lazım) Aslında Yeni Zelandalı David Strang, Kato dan birkaç yıl önce granül kahveyi icad etmişti ama kaymağı yiyen Kato oldu.

Bu keşiften 9 yıl sonra ilk Granül Hazır Kahve Amerikada satışa sunuldu. Nestle 1938 yılında üretim sürecini daha minimalize ederek hızlandırdı. 2. Dünya savaşında denizaşırı yolculuk yapan askerlerin yanlarında götürdükleri granül kahveler, dünya çapında popülerliğini kazanmaya başlamıştı bile.Granül hazır kahve üretiminin 2 farklı yolu bulunmakta. Öncelikle kahve kavruluyor, öğütülüyor ekstrak edilir. ( Bunun tam Türkçe karşılığını bulamadım ama özünün ayrılması gibi çevirebiliriz herhalde). Bu ayrılan kahve özütü, ya sprey kurutma ya da dondurarak kurutma proseslerinden birisi ile kurutulur. Sprey kurutma en hızlı ve ucuz olan yöntemdir ve geniş ısıtılmış bir tankın içine kahve özütünün sprey şeklinde püskürtülmesi ile elde edilir. Bu işlem sonucu elde edilen ürün un kıvamında ince bir şekle girdiği için, ekstra birkaç işlemden daha geçirilip daha kullanılabilir bir boyuta getirilir.

Granül hazır kahve

Dondurarak kurutma işlemi ise çok daha yüksek kalitede bir ürün elde edilmesini sağlar fakat hem daha pahalı hemde daha kompleks bir işlemdir. Demlenmiş içime hazır kahve şok dondurucu ile anında dondurulur ve kuruma odalarına aktarılır. Bu odalarda kahve havasız ortamda ısıya maruz bırakılır. Bu işlemde ortaya çıkan buhar ayrı bir hazneye alınarak ayrıştırılır ve kalan kahve tortusu paketlenerek satışa hazır hale getirilir.

Granül Hazır Kahve birçok avantaja sahiptir. Raf ömrü çok uzundur, çok portatif ve taşınabilirdir. (Kamp yaparken ya da çantanıza atıp istediğiniz zaman içebilirsiniz) yıllarca daynır ve hatta film tab etmek içinbile kullanılabilmektedir. Buna karşın dezavantajlarını sıralayacak olursak; Kafein oranının oldukça düşük olması, muhtemel karsiyonejik etkilerinin olması ve vücudun demir emilimine etki etmesi diyebiliriz.

Demlenmiş taze kahve kadan lezzetli olmadığı şüphe götürmez bir gerçek olmasına rağmen Granül Hazır Kahve geçen yüzyılın en büyük teknolojik buluşlarından biridir ve çevrenizde halen daha onsuz yaşayamayan birçok insan görebilirsiniz.

Bol Kafeinli günler…

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …