fbpx
12 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Kahve Kültürü ve Kahvenin Hayatımızdaki Yeri
kahve

Kahve Kültürü ve Kahvenin Hayatımızdaki Yeri

Kelime anlamı ile “keyif veren içki ” anlamına gelen kahvenin oldukça ilginç bir hikâyesi vardır. Önce size biraz bundan bahsetmek isterim. Çok eski zamanlarda Arap yarım adasında keçilere çobanlık yapan Kaldi isimli bir çocuk uyuklamakta olan keçilerinin bir bitkiyi yedikten sonra canlandıklarını fark etmiştir. Kendisi de bunların tadına baktıktan sonra bir zindelik ve canlılık hisseder. Kaldi bu bulduğu bitkiyi köyün ileri gelenlerine götürür ve durumdan bahseder. İleri gelenler bunun yararlı bişey olmadığını ve yakılması gerektiğini söyleyip bitkiyi ateşe atarlar. Bitki kavruldukça müthiş kokular ve tatlar yükselmeye başlayınca “hop dur bakalı yaw ne menem bişeymiş bu bitki bi bakalım” derler ve olaylar gelişir. Ayrıca kahve çiğnenmek veya yağ ile karıştırılmak sureti ile tüketilmiştir.

Bir Kahve nin Kırkı Yıl Hatırı Vardır

Bünyeye zindelik vermesinin yanında kahvenin insanları bağlayıcı, keyif verici, sohbeti koyulaştırıcı özelliklerinden söz etmeden olmaz. Bizim kültürümüzde ise kahve bir içecek olmasından çok daha fazla anlam taşımaktadır ki “bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır” sözü bunu fazlası ile destekler niteliktedir. Ülkemizde kahveye olan tutkunluk “kahvehane” kültürünün de oluşmasında etkili olmuştur. Bu mekânlar, bir araya gelip sohbet etmek ve bir şeyler içmek için kullanılan ve hemen hemen her köy ve kasabada en az bir, şehirlerde ise neredeyse her mahallede bulunan mekanlardır. Erkekler bu şekilde bir araya gelirken bayanlar da bir araya gelmek için kahveyi bahane ederler. Sabah kahvesi, akşamüstü kahvesi adı altında bir araya gelinir ve bol bol dedikodu yapılır. Kahvenin insana verdiği canlılık nedeni ile olsa gerek, kahveyle dedikodu daha bir tatlı olur derler. Her gelişen ve değişen şey gibi kahvede zaman içinde değişikliğe uğramış ve çeşitlenmiştir. Kahve Çeşitleri gerek marketlerde gerekse kahveler içtiğimiz mekânlarda fazlası ile yer almaktadırlar. Genel olarak ülkemizde demleme yöntemi ile kahve içmek aslında yeni yeni yaygınlaşan bir mevzu olsa da hatırı sayılır bir kesim tarafından tercih edilmektedir. Makine kahveleri ise ilk etapta kahve içilen yerlerde boy gösterirken, yavaş yavaş fiyatlarının düşmesi ve çeşitlerinin artmasıyla evlerde de baş tacı olmaya başlamıştır. Soğuk kahve de şu sıralarda deneysel takılmayı seven ve sıcak ile pek arası olmayanlar için revaçta olan bir kahve çeşitidir.

                  Kahve dünyası çok geniş ve çeşitlilik gösteren bir dünyadır. Sizlere bu dünyanın kendine has bir kültürü, zarafeti ve felsefesi olduğunu söyleyebilirim. Bence bağımlılık yapması sadece içerisinde kafein olmasından değil insanlar arası ilişkilerde pekiştirici özelliği olmasından da kaynaklanmaktadır.

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …