fbpx
27 Eylül 2023
Ana Sayfa / Kahve Günlükleri / Kahve Nasıl Yapılır? Kahve Pişirme Yöntemleri
Kahve Nasıl yapılır

Kahve Nasıl Yapılır? Kahve Pişirme Yöntemleri

Kahve Nasıl Yapılır konusuna girmeden önce biraz kahveden bahsetsek iyi olur diye düşünüyorum. Kahve; Coffea cinsinde yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılması ile yapılan içecektir. Kahve ‘nin, kansere ve depresyona karşı etkilerinin bulunduğu bilinmektedir. Günlük hayatın stresi ve yorgunluğu içinde kahve, hepimizin önde gelen kurtarıcısı olmaktadır.

Kahve muhteva eden ve bu etkileşimi ile her şeyi değiştirebilen pek çok kahve çeşidi bulunmaktadır. Günümüzde pek çoğumuz özellikle 2 çeşit kahve tercih ediyoruz. Bunlardan birisi köpüklü kahve ve diğeride sütlü kahve olarak sıralanabilir. Yapımı  oldukça kolay olan fakat yinede bellirli bir miktar özen ve tecrübe gerektiren kahve nasıl yapılır? Hemen biraz bahsedelim.

 Köpüklü Kahve Nasıl Yapılır?

Öncelikle kahve yapımı için kullanılacak olan fincanın içerisine soğuk su dökülür. Kahve, az şekerli, orta şekerli ve şekerli olmak üzere 3 şekilde yapılır. Orta şekerli kahve yapılması için, bir çay kaşığı şeker ilave edilir. Koyulacak olan kahvenin miktarı da çok önemlidir. Hemen hemen 2,5 çay kaşığı kahve ilave edilir. Kahveyi ocağa koymadan önce bir kez karıştırarak içinde topaklanma olmamasını sağlamakta fayda vardır. Sonrasında ise, pişirilmeye bırakılır. Kahve pişmeye başladığı an, çay kaşığı ile köpükleri fincana dökmek, eşit miktarda köpüklü kahveler hazırlamak için esas olan iştir. Kahve kısık ateşte pişmeye devam ederken, taşma seviyesine gelmeden ocaktan alınıp fincanlara dökülür. Kahvenin şeker seviyesini mutlaka pişirirken ayarlamamız gerekir. Güzel köpüklü bir türk kahvesine sonradan şeker koyulmaz, bir çuvar incir berbat olur. Az şekerli bir kahve için yarım çay kaşığı, şekerli bir kahve için ise, iki çay kaşığı şekerin pişirilmeden önce ilave edilmesi yeterlidir. Şekerin erimesi bakımından toz şeker kullanımı daha uygundur. Pişen kahveyi, ağır ağır fincana dökerek bol köpüklü Türk kahvesi elde etmiş olursunuz.

 Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?

Sütlü kahve Türk Kahvesi gibi yapımı oldukça kolaydır. Sütlü kahve yaparken hepimizin belki de bildiği genel bir tariften söz etmek gerekirse; 2 fincan sütü cezveye ilave ederiz. Daha sonra 2 fincan süt için 1,5 tatlı kaşığı kahve ve 2 tatlı kaşığı şeker ilave ederiz. Şeker seçimi isteğe göre ilave edilebilir. Tüm malzemeyi bir kez karıştırdıktan sonra, orta ateşte kaynaması için bekleyebiliriz. Sütlü kahvemiz kaynadıktan sonra fincanlara koyarak servise hazır hale getirebilirsiniz.

Size sunulmuş olan iki türlü kahvenin yanında da, sütlü çikolata veya bitter çikolata ile servis yapmanızı yararlı olacaktır.

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Güçlü Paket

Güçlü Paket Yoğun Kafeinli Yeni Pratik Filtre Kahve

Senin de işin gücün yok sürekli bu KahveGibiKahve.com’un ürünlerini inceliyorsun arkadaş yeter! dediğinizi duyar gibiyim …