fbpx
20 Mayıs 2024
Ana Sayfa / Çekirdek Kahve / Sumatra Kahvesi ve Tadım Notları
Sumatra Kahvesi

Sumatra Kahvesi ve Tadım Notları

Sumatra Kahvesi Tadım Notları

Sumatra kahvesi geleneksel olarak ağır bir gövde, tatlı sedir, çan biber, farklı otsu, toprak ve balzamik sirke esintileri taşıyan bir karakteristiğe sahiptir. Sumatra‘da birçoğu izole olan çok farklı çeşitlerin ve özel işleme yöntemleri ile heyecan verici lezzetler elde eden farklı karakterde kahveler bulunur. Bu durumda, “geleneksel” kahve profilinden çıkıp, yoğun tatlılık, doymuş lezzetli meyveler, incir, kuru üzüm ve panela karakteristiği gösteren bambaşka bir karakteristik karşımıza çıkar. Catimor, Sumatra’da bulunan yaygın bir çeşittir ve bunu karışımdan çıkartmak genel olarak farklı bir karakteristikte kahve elde etmek için yeterli bir faktördür diyebiliriz.

Yetiştirilen Bölgeler

ACEH, Lintong, Güneybatı Bölgesi, Lampung

İşleme Yöntemleri

Gilling Basah ve yıkama.

Üretim Tarihçesi

Kahve, küçük ölçekli çiftliklerde üretilir ve sistem “Gilling Basah” (ıslak derleme) ile işlenir. Kahve, işleme yöntemine atfedilen çok karakteristik mavimsi bir renge sahiptir.

Ülkeye özgü benzersiz sistemler veya uygulamalar da bulunur, örneğin, Costa‘daki Micromills, Kenya‘da Açık Artırma)

Sumatra Kahvesi

Sumatra kahveleri, bu tropik Endonezya adasının vahşi ormanın özünü yakalar. Sumatra‘dan sonra, düşük asitli yumuşaklığı ve orman zemini funkunu gösteren, topraklı, derin, karmaşık, tam gövdeli kahveleri bulmak için Sumatra bulunma bir nimet. Harika bir Sumatra kahvesi, kremalı, tatlı, butterscotch, baharat ve hafif bir küf dokunuşuyla. (Evet, küf ama orman çürümesi değil)

Sumatra kahvesi, yeşim görünümüyle güzel ve derin mavi-yeşil bir renktir. Genel olarak Sumatra (diğer kuru işlenmiş yabani kahvelerle birlikte) fazla kavrulma eğilimindedir. Bunun sebebide rengi dolayısıyla kavrulduğunu çok net belli etmemesidir. Hatta bir çok acemi kahve kavurucusu rengi ve kavrulma süresinin farklılığı dolayısıyla az kavrulmuş Sumatralar ile karşı karşıya gelmektedir.

Sumatra kahvesi elle sıralanır ve tek toplama, çift toplama ve hatta üçlü toplama yapılır. Sumatra kuru işlenmiş ve sıklıkla küçük köylerdeki kırlar üzerinde kurumaya bırakıldığından, kahveyi taş ve dallardan ayıklama konusunda başka çare yoktur. Bununla birlikte 3’lü toplama yapılıyor olması kahvenin kalitesini yükseltmek için yeterli değildir. İlk etaptaki işlemeden itibaren kalitenin korunması gerekmektedir.

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Papua New Guinea

Starbucks Single Origin Papua New Guinea Çekirdek Kahve

Evet Starbucks‘ın yeni bir kahvesi ile daha karşı karşıyayız, single origin serisi çekirdek kahvelerden Papua New …