fbpx
12 Temmuz 2024
Ana Sayfa / Çekirdek Kahve / Colombia Kahvesi ve Tadım Notları
Colombia Kahvesi

Colombia Kahvesi ve Tadım Notları

Colombia Kahvesi Tadım Notları

Colombia Kahvesi , olağanüstü bir koku ve genellikle yoğun asitlik içeren, büyük, zengin, çikolatalı kahveler olarak bilinir. Kolombiya da kahve yetiştirme alanları çok çeşitlilik arz ettiği için kahve, bölgeden bölgeye hafifçe değişiyor. Tropik meyveler, vanilya, karamel ve çikolata yaygın tatlar. Daha yoğun asidite ve daha büyük kadifemsi vücut, güneyden kuzeye doğru da bulabileceğiniz varyasyonlar.

Yetiştirilen Bölgeler

Kolombiya güneyden kuzeye doğru ilerledikçe üç paralel cordillera (dağ sıraları) ayrılan And Dağları tarafından ikiye bölünür. Doğuda bazı kabilelerin organik ve Fair Trade sertifikalı kahveler ürettiği çiftlikler bulunmakta. Ülkenin kuzeyinde, izole edilmiş bir dağ sırası olan Sierra Nevada de Santa Marta‘nın eteklerinde ve bu dağlar boyunca kuzeyden güneye doğru birçok yerde kahve yetiştirebilmekte.
Bu üç dağ sırası farklı mikro iklimler üretir. Kolombiya kahvelerinin çoğunluğunda iki hasat vardır: Principal ve Mitaca (genellikle “daha küçük”). Kuzeyde, Mayıs-Haziran’da Principal ve Kasım ayında da Mitaca hasat edilir. Güneyde ise tam tersi şekilde  Mayıs-Haziran’da Mitaca ve Kasım ayında Principal hasat edilir. Ülke boyunca, belkide dünyanın en farklı biyolojik iklim çeşitliği her tarafa dağılmış durumdadır.
Kolombiya güzel bir ülke ve insanlar son derece nazik ve mutlu. Kahve zengin ve yoğun evde iyi bir demleme elde etmenizi sağlar.
Kolombiya’daki tüm kahve Arabica‘dır. Geleneksel çeşitleri Bourbon, Typica ve Caturra şeklinde sıralanabilir.
Colombia Kahvesi

İşleme Yöntemi

Kolombiyalı kahve çiftçilerinin birçoğunda küçük ıslak değirmenler bulunur. Bu değirmenler temelde bir depulper, bir fermantasyon tankı ve kahve yıkamak için su dan oluşan sistemlerdir. Günün hasatı genellikle öğleden sonraya depulp işlemine tabi tutulur, bir gecede fermente edilir ve çiftçinin kalitesini kontrol edebildiği çiftlikte verandalarda kurutulur. Yükseltilmiş yataklar şimdi oldukça popüler ve birçok üretici, daha benzersiz kaliteli kahveler yaratmak için fermantasyon ve kuruma süreleri üzerinde deneyler yapmaktalar.
Kolombiya kahveleri, eşsiz mikro iklimler ve işleme stilleri nedeniyle bölgeden bölgeye lezzette farklılık gösterir. Çiftçiler hafta boyunca kahveyi alıp işlerler ve satmak için cumartesi günü kasabaya götürürler. Mesela, Pitalito kasabasındaki kahve, Campo Alegre‘deki kahvelerden oldukça farklıdır.

Üretim Tarihi

Yıllarca Kolombiya, yıkanmış kahvelerin dünya çapında bir numaralı üreticisi ve Brezilya‘nın en büyük ikinci üreticisi oldu. 2000’de Vietnam Colombia’yı yakaladı ve geride bıraktıktan sonra 2008’deki pas istilası onları önemli ölçüde geride bıraktı Günümüzde kahve üretimi yılda yaklaşık 10 milyon çuval ile ilk beş sırada yer alıyor. Kolombiyalı çiftçiler ve vatandaşlar her gün bol miktarda kahve içiyor; bu içtikleri miktar neredeyse yıllık üretiminin yaklaşık % 20‘sini oluşturuyor.
Kolombiya’nın 600.000′den fazla çiftliği var; bunların çoğu, küçük arazi sahipleri tarafından, deniz seviyesinden kabaca 1.200 ila 2.000 metre yükseklikte tepelerde bulunan 5 dönümden daha az araziler olarak biliniyor.
  • Yükseklik Aralığı: 800-1900m
  • Konuşulan dil: İspanyolca
  • Hasat: Mart – Haziran, Eylül – Aralık
  • Yıllık Kahve Üretimi: 11 milyon paket
  • Ortak Çeşitler: Typica, Bourbon, Caturra
  • Kahve Bölgesi: 8 milyon dönüm
  • Kahve Tarlaları: 1.7 milyon dönüm. 16 eyalette 564 kahve kasabası
  • Çiftlikler: 669.000
  • Çiftçiler: 566.000
  • Ortalama çiftlik boyutu: 3 dönüm

Hakkında Kahvebaz

Hayat kötü kahve içmek için çok kısa... Gelin hep birlikte kahve dünyasına fantastik bir yolculuğa çıkalım ve insanoğluna sunulan en muhteşem hediyelerden birisi olan Kahve'nin keyfini çıkartalım...

Şunları Deneyin

Papua New Guinea

Starbucks Single Origin Papua New Guinea Çekirdek Kahve

Evet Starbucks‘ın yeni bir kahvesi ile daha karşı karşıyayız, single origin serisi çekirdek kahvelerden Papua New …